BIST Şirket Haberleri

MSCI Turkey Endeksinde Ağırlığı En Çok Artan Hisseler

Temmuz 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
MSCI Turkey Endeksinde Ağırlığı En Çok Artan Hisseler

Türkiye’deki önde gelen şirketlerin hisse senetlerini içeren ve 100% Borsa İstanbul’a yatırım yapan iShares MSCI Turkey (TUR) endeksi, haziran ayında portföyünde bazı değişiklikler yaptı.

Yabancı yatırımcıların Amerikan borsalarından Türkiye’ye yatırım yapabilmelerini sağlayan fonunun büyüklüğü 190,21 milyon dolara ulaştı.

Peki, fon yöneticileri en çok hangi hisselerde yatırımlarını ve ağırlığını artırdı? Dilersen birlikte inceleyelim.

💰︎MSCI Turkey Endeksinde En Çok Yatırım Yapılan Şirketler

Türk Hava Yolları (THYAO)🛩︎

MSCI Turkey endeksinin ilk sırasında 14,02 milyon dolar yatırımla Türk Hava Yolları yer aldı. 2023 birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr açıklayan Türk Hava Yolları’nı ön planda tutan fon, özellikle havacılık sektöründe yaşanan hareketlilikle birlikte endeksteki ağırlığını 7,38% yükseltti. Geçtiğimiz ay bu oran 4,87%’di.

Koç Holding (KCHOL) 🏢

Holding sektöründe faaliyet gösteren Koç 11,01 milyon dolarla, MSCI Turkey fonunun en çok yatırım yaptığı ikinci şirket konumunda yer aldı. Sektör çarpanlarının uygun olması ve güçlü bilanço beklentisi Koç Holding’i yabancı yatırımcıların gözdesi yapmaya devam ediyor.

Bim (BIMAS) 🛒

MSCI Turkey endeksinin üçüncü sırasında 10,83 milyon dolarla Bim yer aldı. Geçtiğimiz ay endeksteki ağırlığı 5,29% olan şirket için bu oran 5,70% seviyesine kadar yükseldi. Sektörünün önemli oyuncularından olan Bim için 11 analistin “AL” tavsiyesi ise sürüyor.

⚖️ MSCI Turkey Endeksinde Ağırlığı Artan Hisseler

MSCI Turkey endeksinde geçtiğimiz aya göre ağırlığı en çok artan şirketler ise şöyle sıralandı:

 • Türk Hava Yolları (THYAO)
 • Bim (BIMAS)
 • Akbank (AKBNK)
 • Sasa Polyester (SASA)
 • Ford Otosan (FROTO)
 • İş Bankası (ISCTR)
 • Tofaş (TOASO)
 • Yapı Kredi Bankası (YKBNK)
 • Oyak Çimento (OYAKC)
 • Pegasus (PGSUS)
 • Kardemir Karabük (KRDMD)

ABD’deki Türkiye Yatırım Fonuna 25 Milyon Dolarlık Para Girişi

ABD’de işlem gören Türkiye borsa yatırım fonu (ETF), bayram öncesi önemli bir para girişi yaşadı. Türk Lirası’nda süregelen düşüş ve ülkedeki politika değişiklikleri yabancı yatırımcıların ilgisini çekti ve bu durum fon girişlerinin hızlanmasına yol açtı.📈🌐

💼🗽iShares MSCI Türkiye ETF’ine 25 Milyon Dolarlık Giriş!

Bayram öncesi, beklenenden düşük faiz artışı olmasının ardından Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte, New York’ta işlem gören iShares MSCI Türkiye ETF’ine 25 milyon dolarlık bir giriş oldu.

🌍🔎 Bu durum, yabancı yatırımcıların Türkiye’deki finansal koşullara ve potansiyel yatırım fırsatlarına olan ilgisinin bir göstergesi olabilir. Bu tür gelişmeler, Türkiye’nin uluslararası finans arenalarında ne şekilde algılandığını anlamamız açısından önemli.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: MSCI