Bültenler

Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

June 29, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Haziran ayının son günleriyle beraber S&P 500, 1970’den bu yana en kötü ilk 6 ayını geçirmiş oldu.
 • Yükseliş: Borsaların düşüş yaşadığı böyle zamanlarda her sektör kaybettirmiyor tabii. Dün borsalar ortalama 2%’nin üzerinde düşerken, enerji sektörü 2,7% yükseldi.
 • Düşüş: Dün açıklanan tüketici güven endeksi son 16 ayın en düşük seviyesi olan 98,7 puana geriledi. Bu veri, ABD halkının yüksek enflasyon nedeniyle ekonomilerine duydukları güvenin gerilediğini gösterdi.
 • Resesyon: Yatırımcılar da ABD ekonomisinin “şu anda” bir resesyon içerisinde bulunduğu endişesine kapıldı. Google’da ki “resesyon” aramaları ise son zamanlarda zirve yaptı.
 • Bilançolar: Bu endişelerle beraber borsanın itici gücü olan şirket kazançları da korkulan başka bir konu haline geliyor. Eğer şu anda ekonomi bir resesyondaysa veya o yöne doğru gidiyorsa, şirket kazançları bundan negatif etkilenebilir. Bu ise borsayı motoru bozuk bir uzay mekiği haline getirir.
 • Bugün: TSİ 15.30’da ABD ekonomik büyüme verisi gündemimizde olacak ve bu veri resesyon endişelerinin cevaplanması için oldukça önemli. 16.00’da ise Powell konuşacak, piyasa ise satır aralarındaki mesajlara odaklanacak!
Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

💎 Değerli Madenler

Altın, güvenli liman olma özelliği sayesinde piyasadaki resesyon endişelerinden destek bularak 1841 dolar seviyesine kadar yükselip teknik grafikte 20 günlük ortalamasını test etse de bu seviyeyi kırmayı başaramadı ve güncelde 1816 dolar seviyesine kadar geriledi. ABD’nin Rus altın ithalat yasağının altın fiyatlarındaki düşüşte sınırlı etkisi olduğunu belirtebiliriz. Ancak analistler güncel piyasa dinamiği içerisinde ons altında oluşabilecek geri çekilmelerin altının güvenli liman özelliği sayesinde kısa vadeli düzeltme olarak sınırlı kalmasını bekliyorlar. 

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Libya ve Ekvador’daki üretim sıkıntıları ve G7 ülkelerinin Rus petrolünde fiyat sınırlaması hamlesi üzerine dün bir miktar yükselerek 117 dolar seviyesinin üstüne çıktı. Ancak resesyon yani ekonomik durgunluk ihtimalleri, durgunluktan kaynaklı petrol talebinin azalacağı korkusuyla fiyatlamalara yansıdı. Brent petrol, güncelde 117 doların hemen üstünde tutunmaya devam ediyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

Tesla (TSLA)

 • Tesla, çalışanlarının şirketin sürücü yardım sistemlerini geliştirmek için çalıştığı San Mateo, California’daki ofisini kapatıyor. Kaynak

 • Şirket, kapanışla birlikte yaklaşık 200 kişiyi işten çıkarıyor. Bir Tesla çalışanı CNBC’ye, San Mateo’daki personelin çoğunun Palo Alto’ya veya başka bir ofise taşınmayı beklediğini söylese de toplantıda müdür, “San Mateo’da kontratımızın bittiğini biliyordunuz.” yanıtını verdi. Müdür, şirketin San Mateo ofisindeki tüm Otopilot ekibini Palo Alto’daki yeni yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını söylese de “Maalesef yapamadık. Yani bunun anlamı, bir yeniden yapılanmamız var ve pozisyonlarınız etkilendi.” ifadelerini de kullandı. 

 • Toplantıda çalışanlara önümüzdeki 60 gün boyunca ücretlerinin tamamının ödeneceği, ancak 28 Haziran’ın son iş günleri olacağı söylendi.
Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

Pinterest (PINS)

 • Pinterest, Kurucu Ortak/CEO Ben Silbermann’ın görevinden ayrılıp yönetim kurulu başkanlığına geçiş yapacağı haberiyle kapanış sonrası işlemlerde neredeyse 5% oranında artış gösterdi. Kaynak

 • Sibbermann’ın yerini 2020’den beri Google’da ticaret başkanı olan ve daha önce Paypal’da operasyon şefi ve Venmo CEO’su olan Bill Ready alacak.

 • Silbermann, “Bir sonraki bölümümüzde, Pinners’ın gördükleri tüm harika fikirleri satın almasına, denemesine ve bu fikirleri hayata geçirmesine yardımcı olmaya odaklanıyoruz” dedi ve ekledi: “Bill bu geçiş için harika bir lider. Ticareti ve ödemeleri derinden anlayan bir inşaatçıdır. Ve internetin olumlu bir köşesini yaratma tutkumuzu paylaşıyor. Olağanüstü bir CEO olacağından eminim.
Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

Qualcomm (QCOM)

 • TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo Salı günü yaptığı bir tweette, yaptığı son anketin Apple’ın Qualcomm’un yerini alacak geliştirmede başarılı olmadığını ve modemler için kendi yongalarını kullanmak yerine Qualcomm’u 100% kullanacağını gösterdiğini söyledi. Kaynak

 • Advanced Micro Devices ve Nvidia’daki 5%’i aşan düşüşlere ve Intel, Micron Technology ve Broadcom gibi yarı iletken şirketlerin de 1%’i aşan düşüşlerine  rağmen Qualcomm geçtiğimiz gün analist yorumunun etkisiyle 3,48% yükseldi ve kapanış sonrası işlemlerde de pozitif görünümünü sürdürüyor.

Motoru Bozuk Bir Uzay Mekiği mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı