Borsa Yorumları

Morningstar’ın Ralli Beklediği Kamu Hizmeti Hisseleri

June 10, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Morningstar’ın Ralli Beklediği Kamu Hizmeti Hisseleri

Morningstar’a göre, 2023’teki dip seviyelerden çarpıcı bir geri dönüş yaparak yapay zekâ heyecanının tadını çıkaran kamu hizmetleri sektörünü daha da güçlü bir yükseliş bekliyor.

Kamu hizmetleri sektörü, yapay zekâ veri merkezlerine güç sağlamak için artan elektrik talebiyle bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 10% artış gösterdi. Bu oran, sektörün yüksek faiz oranlarından büyük ölçüde etkilendiği ve 10,2%’lik bir düşüş yaşadığı 2023’e göre trendin değiştine işaret ediyor. 

Yüksek faiz ortamı, kamu hizmetlerinin borçlanmasını daha maliyetli hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda yatırımcıların Hazine tahvili getirilerinden elde edebileceği risksiz orana kıyasla temettü getirilerini daha az cazip hale getiriyor.

Morningstar’ın enerji ve kamu hizmetleri stratejisti Travis Miller “Piyasanın kamu hizmetlerinin neler başarabileceğini görmezden geldiğini ve yeterince takdir etmediğini düşünüyoruz.” diyor. Gerçekten de sektör, ekim ayı başında dibe vurdu ve o zamandan bu yana 25%’in üzerinde ralli yaptı.

Miller, “Bir sektör 30% ralli yaptığında o kadar fazla yükseliş görülmez ancak kamu hizmetlerinin finansal olarak harika bir konumda olduğunu ve çok fazla büyüme fırsatı sunduğunu düşünüyorum. Getiriler hâlâ rekabetçi ve bu da öngörülebilir gelecekte yatırımcılar için cazip getiriler anlamına gelecektir.” diye ekliyor. 

Lafı daha fazla uzatmadan Miller’ın yükseliş yolunda olduğuna inandığı favori kamu hizmeti hisselerini inceleyebilirsin.

⚡ Bu hafta başında Indiana Valisi Eric Holcomb, Microsoft’un (MSFT) La Porte, Indiana’da 1 milyar dolarlık bir veri merkezi inşa edeceğini duyurdu. Bu neden önemli dersen, NiSource’un (NI) bir yan kuruluşu olan Nipsco, teknoloji devinin yeni tesisine elektrik ve doğal gaz sağlayacak.

Miller geçen hafta yayınladığı raporda, “Bu duyuru, NiSource’un önümüzdeki beş yıl içinde elektrik ve gaz şebekelerine en az 17 milyar dolar yatırım yapacağı konusunda bize daha fazla güven veriyor ve temel yıllık 7% kazanç artışı tahminimizi destekliyor.” diyor.

NiSource’un düşük maliyetli enerji kaynaklarına erişimi olduğu için coğrafi olarak daha fazla üretim ve veri merkezi gelişiminden faydalanmak için ideal bir konumda olduğunu belirten Miller, şirketin hâlihazırda o bölgedeki veri merkezlerine enerji üretimi için gaz sağladığını da ekledi. 

Miller bu hafta NiSource için hisse başına 34 dolarlık adil değer tahminini yineledi. NiSource’un temettü getirisi 3,7% seviyesinde ve hisse, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 7% yükseldi.

⚡ Yapay zekâ veri merkezi büyümesinden destek görecek bir diğer isim de WEC Energy (WEC).

Geçtiğimiz ay Microsoft, Wisconsin’de bir veri merkezi kampüsü geliştirerek ulusal bulut ve yapay zekâ altyapı kapasitesini 3,3 milyar dolar genişleteceğini duyurdu. Teknoloji devinin hâlihazırda bölgede yapım aşamasında olan ve 2026 yılında açılması beklenen bir veri merkezi bulunuyor. 

Morningstar analisti Andrew Bischof mayıs ayında “Microsoft’un ilk veri merkezi 1.000 megawatt elektrik yükünü veya WEC’in eyaletteki mevcut yükünün 10%’undan fazlasını temsil ediyor. Bu aynı zamanda WEC yönetiminin 2026-2028’deki yıllık 4,5% ile 5%’lik elektrik talebi büyüme beklentisini de destekliyor, ki bu da tüm ABD kamu hizmetleri arasında en yüksek oranlardan biri.” yorumunu yapıyor.

WEC Energy için hisse başına 96 dolar seviyesinde adil değer tahmininde bulunan Bischof’un bu öngörüsü, hissede yaklaşık 19%’luk bir artış anlamına geliyor. Bu yıl 5% değer kaybeden hissenin temettü getirisi ise 4,2% seviyesinde.

⚡ Miller, Körfez Kıyısındaki endüstriyel müşteri artışının Entergy (ETR) için bir nimet olabileceğini ve ayrıca yenilenebilir enerjiye yönelik artan talepten de bir rüzgar yakalayabileceğini düşünüyor.

Miller’ın ekibi, şirketin elektrik şebekesini iyileştirmek ve temiz enerji portföyünü büyütmek için yılda ortalama 7 milyar dolar yatırım yapmasını bekliyor.

Şirket ayrıca son üç yılın her birinde temettüsünü yaklaşık 6% artırarak 2010’dan bu yana en büyük artışları gerçekleştirdi. Hisse, şu anda 4,1% temettü getirisi sağlıyor ve bu yıl 8%’e yakın bir artış gösterdi.

Entergy büyüme yatırım planının zirvesinden geçerken temettü artışlarının kazanç büyümesinden biraz daha yavaş seyretmesini bekliyoruz.” diyen Miller’ın adil değer tahmini hisse başına 123 dolar seviyesinde ve 12%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Morningstar’ın Ralli Beklediği Kamu Hizmeti Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC