Borsa Yorumları

Morningstar’ın Önerdiği 11 Teknoloji Hissesi

January 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar’ın Önerdiği 11 Teknoloji Hissesi

Yıllardır yeni müşteri tabanı yaratma ve yıkıcı değişiklikler sunma potansiyeliyle popüler bir yatırım alanı haline gelen teknoloji sektörü, geçtiğimiz yıl yapay zekâdan aldığı destekle bir kez daha kendisini ispatladı. 

Öyle ki, Morningstar’ın ABD Teknoloji Endeksi, 2023’te yıllık bazda 59% değer kazandı. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Morningsar’ın daha kapsamlı ABD Endeksi 26% getiri sağladı. 

Bu da yatırımcıların teknoloji sektörünün sunduğu büyüme olanaklarından hoşlandığını gösteriyor. 2023’te sektördeki heyecan göz önüne alındığında, bugün değerleme açısından teknoloji hisseleri grup olarak aşırı fiyatlanmış görünüyor. 

Morningstar’ın kapsadığı teknoloji hisseleri gerçeğe uygun değer tahminlerine göre göre yaklaşık 7% fazla değerlenmiş durumda. Ancak yine de analistler sektörün daha oldukça büyük fırsatlar sunduğuna inanıyor. 

Aşağıda yer alan teknoloji hisseleri, Morningstar değer tahmininin 20% altında işlem görüyor:

  • Sensata Technologies (ST)
  • Lyft (LYFT)
  • Paycom Software (PAYC)
  • Teradyne (TER)
  • DocuSign (DOCU)
  • Zebra Technologies (ZBRA)
  • Ceridian HCM (CDAY)
  • Zoom Video Communications (ZM)
  • Cognizant Technology (CTSH)
  • Skyworks Solutions (SWKS)

🚗 Analist Ali Mogharabi, Lyft’in hızla ABD’deki en büyük ikinci araç paylaşım şirketi konumuna ulaştığını belirtiyor. 670 milyar doların (brüt gelire dayalı olarak) üzerinde değer biçtiği adreslenebilir bir pazarda Morharabi, şirketin yolcu sayısını artırrak iddialı bir yarışmacı olduğuna inanıyor: 

Lyft, başabaş bir rekabet içinde olduğu Uber’den (UBER) pazar payı kazanma konusunda başarılı adımlar atıyor.

💻 Bulut tabanlı bir yazılım şirketi olan DocuSign da Morningstar’ın beğendiği bir diğer teknoloji hissesi. Analist Don Romanoff, DocuSign’ı elektronik imzalar ve anlaşmaların kullanım sürelerinin yönetimi kapsamında lider olarak tanımlıyor. 

Kullanım alanları genişledikçe e-imza çözümünün, şirketin köklü liderlik konumu güçlendirmesini ve az nüfuz edebildiği pazarda hızla büyümeye devam etmesini bekleyen Romanoff, “Şimdiden 1 milyondan fazla ücretli müşterinin güçlü bir şekilde benimsendiğini görüyoruz.” diyor. 

Morningstar’ın Önerdiği 11 Teknoloji Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar