Borsa Yorumları

Morgan Stanley’nin 2023 Biyoteknoloji Hisse Seçimleri!

December 5, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’nin 2023 Biyoteknoloji Hisse Seçimleri!

Morgan Stanley 2023 arefesinde biyo-teknolojiyi fırsatlarla dolu bir piyasa olarak görüyor.

Analist Matthew Harrison perşembe günü kaleme aldığı bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Potansiyel birleşme ve alımların, yeniliklerle ve güçlü beklentiler doğuran yeni ilaçlarla birlikte, büyümekte olan orta piyasa değerli şirketler için destekleyici bir zemin oluşturmasını bekliyoruz. Büyük piyasa değerli şirketler defansif nakit akışlarıyla cazibelerini korumakla birlikte, artan risk iştahının küçük ve orta piyasa değerli selektif şirketlere dönüşün sebebi olacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl FED’in yüksek faiz artırımları ekonomide bir yavaşlama olacağına dair korkuları körüklerken, yatırımcılar ve bunun yanı sıra bir zamanlar yüksekten uçan büyüme hisseleri için sancılı bir yıl oldu.

Morgan Stanley gelecek dönemde orta piyasa değerli şirketlerde toplanacak şekilde pozisyon alınmasını öneriyor. Bu hisseler değer kaybına karşı koruma vadetmeli ve aynı zamanda risk iştahı arttıkça gelir artışı da sağlamalı.

Harrison dengelenen faiz ortamına ve FED desteğine dikkat çekti. Ayrıca, gen ve hücre tedavisi gibi gelişmekte olan teknolojilerdeki yeniliklerin önümüzdeki yıl bu sektörü daha da yukarıya taşıması gerektiğini belirtti. Morgan Stanley ayrıca bazı şirketlerin ellerinde bulunan nakit miktarları dikkate alındığında 2023 yılında birleşme ve alım faaliyetlerinde de bir artış olabileceğini öngörüyor.

Harrison yazısında bu hisselerin “hem önemli kazanç artışı, hem de kârlılığa dönüşebilme potansiyeli sayesinde bir dönüm noktasında” olduklarını belirtti.

Morgan Stanley’in yeni yıla girerken önerdiği hisselerden bazıları:

Harrison, bankanın yeni yıl arefesinde tercih ettiği biyotek hisselerinden birinin BeiGene (BGNE) olduğunu ifade etti. Morgan Stanley, kanser tedavisi ilaçlarına ağırlık veren Çin merkezli şirketin bir “dönüşüm yılı” geçireceğini tahmin ediyor. Bankanın bu hisse için belirlediği fiyat hedefi perşembe günkü kapanış fiyatına kıyasla 52% yükselme potansiyeline işaret ediyor.

ABD borsasında işlem gören BeiGene hisseleri, şirketin Brukinsa kanser ilacına yapmayı planladığı yatırım sebebiyle bu yıl yaklaşık 28% değer kaybetti. Bankanın yazısında, bu lösemi tedavisinin önemli miktarda gelir sağlayarak hisseyi yukarı taşımasının beklendiği bildirildi.

Morgan Stanley, büyük piyasa değerli Regeneron (REGN) ve Biogen (BIIB) hisselerine de listesinde yer verdi. Bu hisseler, belirlenen fiyat hedeflerine göre perşembe günkü kapanış fiyatlarına kıyasla sırasıyla 14% ve 7,7% ralli yapma potansiyeline sahip. Her iki hisse de bu yıl “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdi ve sırasıyla 20,5% ve 25,8% değer kazandı.

Biogen’in Eisai ile birlikte geliştirdiği, lecanemab ismiyle bilinen Alzheimer ilacı ile ilgili bu hafta yapılan yeni bir çalışma umut vadeden sonuçlar ortaya koydu. Şirket haftan başında kendisiyle ilgili olabilecek ikinci bir ölüm vakası yüzünden sıkıntılı günler geçirdi. Morgan Stanley, şirketin geliştirdiği Alzheimer tedavisinin, rakip şirket Eli Lilly’nin önerisine karşı üstünlük sağlamasının ardından“tek tercih” olarak pazara hakim olacağını öngörüyor.

Morgan Stanley küçük ve orta piyasa değerli hisseler arasında BioMarin (BMRN)‘yi ilk tercik olarak görüyor. Bir çeşit hemofili hastalığı için kullanılan gen tedavisi sayesinde ralli yapmak üzere start çizgisinde bekleyen bu şirketin, hisseleriyle “en iyi büyüme portföylerinden biri” olmayı vadettiğini belirtiyor.

Harrison yazısında, “nihayet 2023’ün BMRN’yi yukarılara doğru destekleyecek bir ticari yükseliş yılı olacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley’nin 2023 Biyoteknoloji Hisse Seçimleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC