Borsa Yorumları

Morgan Stanley’e Göre “Yıkılmaz Kale” Gibi Hisseler!

November 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’e Göre “Yıkılmaz Kale” Gibi Hisseler!

Yatırımcılar resesyonun ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği ve artçı şoklarının neler getireceği konusunda fikir ayrılıkları yaşarken, piyasanın en büyük gündemi resesyon tartışmaları gibi görünüyor.

Bu durum yatırımcıların portföylerini muhtemel bir düşüşe göre hazırlamalarını zorlaştırıyor olabilir. Bu sebeple Morgan Stanley, yatırımcıların portföylerini yaklaşmakta olan resesyona karşı konumlandırabilecek ve koruyabilecek “yıkılmaz kale” hisselerin bir listesini hazırladı.

Stratejist Todd Castagno salı günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, “Faaliyetlerini yürütebilmek ve borçlarını ödeyebilmek için tatmin edici bir likidite ve ödeme gücüne sahip bu hisseler, muhtemel düşüş karşısında ortalamaya göre daha iyi bir koruma sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

Liste finans, emlak ve kamu hizmetleri hariç Russell 1000’de yer alan ve aşağıdaki kriterlere uygun güçlü bilançolara ve likiditeye sahip şirketlerden oluşuyor:

  • İşletme değerinin 2,5%’inden fazla nakde sahip olmak
  • Önümüzdeki iki yıl boyunca pozitif bir serbest nakit akışı büyüme beklentisi olmak
  • Önümüzdeki iki yılın her biri için yatırım sermayesinin 7,5%’inden fazla getiri beklentisi olmak
  • Halihazırda 1’den büyük bir aktif/pasif oranına sahip olmak
  • 2,5’ten küçük bir borç-özsermaye oranıyla düşük bir kaldıraca sahip olmak

Bu liste ayrıca yatırım kategorisi kredi derecelendirmeli şirketleri içeriyor ve negatif özkaynaklı olanları hariç tutuyor.

Popüler indirimli perakende şirketi Ross Stores (ROST) Morgan Stanley’nin listesinde yer aldı. Hisse, beklentileri aşan gelir rakamlarının ardından bu ay 20%’lik bir ralli yaptı ve yıl bazında 2% yükselmiş oldu. Hisse, 17% yükseliş kaydettiği 18 kasım itibarıyla sona eren işlem haftasında S&P 500’ün haftalık en iyi performans gösteren hissesi olmuştu. Nakit/işletme değeri oranı 11,3%, önümüzdeki yıl için serbest nakit akışı artış beklentisi 1,6% ve aynı oran için bir sonraki yıl beklentisi 31%.

Ayrıca ağ donanım ve yazılım şirketi Cisco (CSCO) da kriterleri karşılayanlardan biri. Şirket bu ay başlarında analistlerin beklentilerini aşan bir üç aylık sonuç açıkladı ve 2023 mali yılı tahminlerini yukarıya çekti. Şirketin serbest nakit akışı artış beklentisi önümüzdeki yıl için 20,9% iken, bir sonraki yıl için 11,1%. 

Teknoloji cephesinde Airbnb (ABNB), yazılım şirketi Zscaler (ZS) ile birlikte yine listede yer alanlardan. Hisseler bu yıl sırasıyla 42% ve 58% değer kaybetti ve yine sırasıyla 10% ve 8,2% oranında nakit/işletme değerine sahip. Yakın zamanda yayımlanan bir CNBC Pro listesinde Zscaler, teknoloji sektörünü gelecekte yukarılara taşıyabilecek olan bazı Nasdaq 100 hisselerinin arasında gösterilmişti.

4,3%’lük bir nakit/işletme değeri oranı yakalayan Qualcomm (QCOM) gibi bazı yarı iletken şirketleri de listede görülüyor. Şirket önümüzdeki yıl için serbest nakit akışında 64%’lük bir artış öngörüyor, ancak bu artış tahmini bir sonraki yıl için 17,4%’e düşüyor.

Ayrıca Microsoft (MSFT), Hoka’nın sahibi Deckers Outdoor (DECK), Merck (MRK) ve Johnson & Johnson (JNJ)  listede yer alan diğer isimler.

 

Morgan Stanley’e Göre “Yıkılmaz Kale” Gibi Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC