BIST Şirket Haberleri

Morgan Stanley’den TCMB’nin Faiz Politikasıyla İlgili Tahminler

August 4, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’den TCMB’nin Faiz Politikasıyla İlgili Tahminler

Morgan Stanley, yeni atamaların ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun eylül sonrasında faiz artırması olasılığının arttığını belirtti. 📊🔍

Faiz Artışı Beklentisi 💹

Hande Küçük dahil Morgan Stanley analistleri, TCMB’nin bu ay 150 baz puanlık artışla faizi 19%’a çıkarmasını, eylülde ise 100 baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor.

Enflasyon Tahminleri ⏫

Analistler, yıl sonu TÜFE tahminini 62%’ye yükseltirken enflasyonun Mayıs 2024’te 67% ile zirve yapmasını bekliyor.

Değerlendirmeler 🎯

Raporda, “Enflasyondaki yükselişe rağmen TCMB’nin faiz artırımlarına kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca “TCMB tarafından işaret edilen kademeli faiz artırım hızı göz önüne alındığında, kur ve vergi/yönetilen fiyatlardaki potansiyel ilave ayarlamalar enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü riskler oluşturuyor.” değerlendirmeleri yer aldı.

Morgan Stanley'den TCMB'nin Faiz Politikasıyla İlgili Tahminler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg