BIST Şirket Haberleri

Morgan Stanley’den TCMB Faiz Tahminleri!

October 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’den TCMB Faiz Tahminleri!

ABD’li bankacılık devi Morgan Stanley; TCMB’nin hedeflediği dezenflasyon patikasına yönelik yukarı yönlü riskleri göz önünde bulundurarak, perşembe günü faizde 500 baz puanlık bir artış daha yapılarak 35%’e çıkmasını bekliyor. 📈

Ekim ve Kasım Ayı Tahminleri 🔍

Morgan Stanley, son raporunda belirttiği gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 26 Ekim’de mevcut politika faizini 30%’dan 35%’e çıkaracağını tahmin ediyor. Bu tahminlerini bir adım daha ileri götüren kuruluş, kasım ayında faiz oranının 37,50%’ye kadar yükseltilmesini öngörüyor.

Enflasyon Tahminleri ve Orta Vadeli Programı 📊 

Morgan Stanley, TCMB’nin kısa vadeli hedefleri konusunda önemli revizyonlar yapacağına inanıyor. 2 Kasım’da yayınlanacak yeni Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminlerinin de paylaşılacağı belirtiliyor. Eylül ayında kamuoyuyla paylaşılan Orta Vadeli Program (OVP) 2023 yıl sonu enflasyon tahminini 65% olarak belirtmişti.

Ancak Morgan Stanley’nin yıl sonu tahmini 67,1%, anket beklentileri ise 68% seviyesinde. Bu nedenle Morgan Stanley, TCMB’nin mevcut 58% olan yıl sonu enflasyon tahminini yukarıya doğru revize edeceğini bekliyor.

2024 Faiz Artırımı ve İleriye Dönük Tahminler 🏦

Morgan Stanley’e göre, TCMB, Kasım ayı faiz artırımından sonra faiz artırımına bir süre ara verebilir. 2024 yılının ilk faiz artırımını nisan ayında gerçekleştirmesi ve bu artırımın 250 baz puan olması bekleniyor. 

2024 Sonu Enflasyon Tahminleri 📉

Raporda ayrıca, politika profiline ve makro ihtiyati tedbirlerin etkisi altında, enflasyonun 2024 yılı sonunda yıllık 42,5% seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Morgan Stanley'den TCMB Faiz Tahminleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morgan Stanley