Borsa Haberleri

Morgan Stanley’den Denemeye Değer 5 Yatırım Fikri

May 9, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’den Denemeye Değer 5 Yatırım Fikri

“Long shot” diye kullanılan Türkçeye “denemeye değer” ifadesiyle çevirebileceğimiz yatırımlar, sıradan yatırım fırsatlarından çok daha fazlasını ifade eder. Bunlar, yüksek teknolojinin yüksek risklerle buluştuğu, cesur fakat potansiyel olarak büyük gelirlere ve dönüştürücü etkiye sahip hamlelerdir. Hastalıkları iyileştirme, DNA’yı kontrol altına alma veya organları 3D baskı ile üretme gibi konuları düşünün. Burada uzun ömürlülük, teknolojik yeniliklerle kesişiyor ve bu başarıların ödülleri dünyayı değiştiren etkiler yaratabilir.

Morgan Stanley, bu teknolojilerin benimsenme ve yenilik döngülerini anlamanın yatırımcıların lehine olacağını düşünüyor. 

İşte Morgan Stanley’nin teknoloji alanında gelecekte büyük atılımlar yapabileceğine inandığı beş yenilikçi fikri ve bu fikirlerin başarılı olması halinde potansiyel çıktılarına yönelik düşünceleri:

Denemeye Değer Yatırım #1: Diyabezite (Diyabet ve Obezite)

Diyabezite, diyabet ve obezite karışımı olan, dünya genelinde 650 milyondan fazla yetişkini etkileyen küresel bir sağlık krizidir. Bu durum, dünya genelinde sağlık sistemleri üzerinde önemli bir yük oluşturarak ölüm oranlarını artırıyor. Bu da yenilikçi tedavilere olan acil talebi artırıyor.

GLP-1 ilaçları devreye giriyor. Bu ilaçlar, kan şekeri ve iştahı düzenlemeye yardımcı olan doğal bir hormonu taklit ederek çalışır. Bu ilaçlar sadece insanların kilo vermesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diyabet ve kalp hastalığı gibi ilişkili sorunları da ele alır. Geliştiriciler bu ilaçları geliştirirken ve test ederken yüksek maliyetler ve başarısızlık riskleri ile karşı karşıya kalsa da, geniş kapsamlı talep bu ilaçların pazarının 2030 yılına kadar 105 milyar doların üzerine çıkmasını bekleniyor. Morgan Stanley, güçlü akademik araştırmalar, risk sermayesi ilgisi, büyük pazar potansiyeli nedeniyle bu fırsatı en üst sıradaki denemeye değer yatırım fırsatı olarak değerlendiriyor.

Novo NordisK (NVO) ve Eli Lilly (LLY) gibi şirketler, bu alanda öncü olan GLP-1 tedavilerini geliştiren ikili olduğundan, yatırımcılar için doğrudan bir yol sunuyor. Daha fazla fırsat için konuyla ilgili en son Görüşlerimizi buradan kontrol edin.

Denemeye Değer Yatırım #2: Yapay Zeka ile İlaç Keşfi

Tek bir yeni ilaç tedavisini piyasaya sürmek genellikle 1 milyar dolardan fazla maliyete ve on yılı aşkın süreye mal olur, klinik denemelerin yalnızca yaklaşık 10%’u onayla sonuçlanır.

Yapay zeka destekli ilaç keşfi, ilaçların vücutla nasıl etkileşime gireceğini tahmin etmek için algoritmalar kullanarak geliştirme süresini ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı vaat eder. Bu, mevcut zaman çizelgesini yaklaşık 75% oranında azaltabilir ve preklinik denemelerin başarı oranını artırabilir. Erken aşama teknolojisi henüz pratik, gerçek dünya uygulamalarında kendini tam anlamıyla kanıtlamamış olabilir ve üstesinden gelinmesi gereken önemli mali ve düzenleyici engeller bulunmaktadır. Yine de, önemli girişim fonlaması ve 50 milyar dolarlık tıp pazarını bozma potansiyeli nedeniyle Morgan Stanley Yapay Zeka-İlaç Keşfini yüksek olarak değerlendiriyor.

Yatırımcılar için bu, büyük bir pazarı yeniden tanımlamaya hazır dönüştürücü bir teknolojinin zemin katında yer alma şansı sunar. Recursion Pharmaceuticals (RXRX), Evotec (EVO) ve Exscientia PLC (EXAI) gibi halka açık şirketler doğrudan yapay zeka destekli ilaç keşfiyle ilgileniyor. Ayrıca, Amazon (AMZN), Google (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve Oracle (ORCL) gibi büyük teknoloji şirketleri, bu alanda gerekli olan sağlam veri depolama, yönetim ve yapay zeka yetenekleri sağlayarak kritik destekleyici roller oynuyor.

Denemeye Değer Yatırım #3: Akıllı Kemoterapi ve Antikor-İlaç Konjugatları (ADC’ler)

Geleneksel kemoterapi genellikle hassas değildir. Akıllı kemoterapi ve ADC’ler, kanser hücrelerini doğrudan hedef alarak sağlıklı hücreleri koruyarak yan etkileri azaltır ve hasta sonuçlarını iyileştirir. Bu terapiler, antikorları güçlü ilaçlara bağlayarak çalışır: antikorlar, ilaçların kanser hücrelerine yönlendirilmesine yardımcı olur, burada ilaçlar salınır ve hücreleri yok eder. Bu hedefli yaklaşım, daha yüksek dozlarla daha az yan etkiyle kemoterapi sağlar ve zor tedavi edilen kanserler için protokolleri potansiyel olarak devrim niteliğinde değiştirebilir. 

Seagen, AstraZeneca (AZN), Daiichi-Sankyo, ADC Therapeutics (ADCT) ve AbbVie (ABBV) gibi halka açık şirketler, ADC’lerin geliştirilmesine büyük yatırımlar yapıyor.

Denemeye Değer Yatırım #4: DNA Sentezi ve Biyogüvenlik

Dünya çapında 828 milyon insan açlık çekiyor ve olumsuz ilaç reaksiyonları, küresel olarak ölüm nedenleri arasında dördüncü ile altıncı sıralarda yer alıyor. Bu istatistikler, tarım ve sağlık alanlarında yenilikçi çözümlere acil ihtiyacı vurguluyor. DNA sentezi ve biyofabrikalar, laboratuvarda hızlı ve doğru bir şekilde DNA tasarlayıp değiştirmemizi sağlayabilir. 

DNA sentezi sadece sağlık ve gıda alanında değil, aynı zamanda çevre dostu ürünler yaratmada da yeni olanaklar açar. Potansiyeline rağmen, DNA sentezi, genetik manipülasyonla ilgili karmaşık etik sorunlar, yeniliği geciktirebilen katı düzenleyici ortamlar ve kötüye kullanımı önlemek için gelişmiş biyogüvenlik önlemleri gerektiren önemli engellerle karşı karşıyadır. Yine de, bu teknolojiler için pazar hızla büyüyor ve 2025 yılına kadar yaklaşık 58 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor, bu da onu teknoloji alanındaki en önemli yatırım fırsatlarından biri olarak konumlandırıyor.

Ginkgo (DNA), yiyecek malzemelerinden parfümlere kadar her şeyi üretebilen mikroorganizmaları tasarlamak için biyofabrikalar kullanıyor. Thermo Fisher (TMO), DNA sentezi ve genetik analizde kullanılan çeşitli laboratuvar ekipmanları ve hizmetleri sağlar. Şirket, sentetik biyolojide kullanılan temel teknolojilerin ve araçların tedarikçisi olarak dolaylı olarak da fayda sağlamalıdır. Daha geniş sentetik biyoloji endüstrisi rekabeti Codexis (CDXS), WuXi Biologics ve AbCellera (ABCL) arasında yer alıyor.

Denemeye Değer Yatırım #5: Zihin Açıcılar (Psikodelikler)

Dünya çapında 970 milyondan fazla insan bir zihinsel veya madde kullanım bozukluğu çekiyor. Ancak, mevcut tedavilerin çoğu sınırlı etkililikte ve önemli yan etkilere sahip.

Psikedelikler, depresyon, PTSD ve kaygı gibi durumların belirtilerini sadece birkaç dozdan sonra önemli ölçüde iyileştirebilme yeteneğiyle, mevcut zihinsel sağlık ilaç pazarını kökten değiştirebilecek devrimci bir yaklaşım sunar. Psikedeliklere yapılan yatırımlar, düzenleyici engeller, kamu algısı sorunları ve birçok temel araştırma programının henüz yeni aşamada olması gibi karmaşık sorunlarla doludur. Bununla birlikte, erken klinik sonuçlar umut verici olup, tıp topluluğunda artan kabul, psikedelikler üzerine artan fonlama ve araştırmaları teşvik ediyor. Genel olarak, bu, büyük bir fırsatı temsil ederken, Morgan Stanley diğer denemeye değer yatırımlara kıyasla toplam pazar büyüklüğünün daha düşük olabileceğini ve henüz erken aşamada olduğunu belirtiyor.

Compass Pathways (CMPS) gibi halka açık şirketler, psikedelikleri terapötik protokollere entegre etme konusunda öncülük ediyor ve yatırımcılara bu yeni sektörle etkileşimde bulunma doğrudan bir yol sunuyor. 

Peki, Fırsat Nedir?

Denemeye değer yatırımlarda potansiyel ödül büyük olabilir, ancak yüksek volatilite ve önemli bir başarısızlık ihtimalini de göz önünde bulundurman gerek. Bu nedenle, herkes için uygun bir strateji değildir. Örneğin, yatırım efsanesi Peter Lynch, “long shot”ların heyecanına kapılmamayı önerir, bunun yerine açık rekabet avantajlarına sahip sağlam şirketlere odaklanmayı tavsiye eder. 

Yine de harika yatırımlar genellikle beklenmedik yerlerden çıkar ve tarih bize sabrın ödüllendirildiğini gösterir. Örneğin, 2010’da Amazon veya 2014’te Microsoft’u satın almak bize önemli getiriler sağlayabilirdi. Bu nedenle bilgili kalın, öğrenmeye devam edin ve uyum sağlamaya hazır olun.

Morgan Stanley’den Denemeye Değer 5 Yatırım Fikri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize