BIST Şirket Haberleri

Morgan Stanley Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yükseltti!

Morgan Stanley Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yükseltti!
Google News Icon Takip Et

HSBC, BofA ve JPMorgan’ın ardından Morgan Stanley de Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etti.

Faizler Yukarı mı Gidecek? 🤔

Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk, iki ay üst üste yüksek seviyede gelen TÜFE verileri sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz politikasında yukarı yönlü sürprizler yapabileceğini ifade etti. Ekonomistler, TCMB’nin 30% politika faizine daha erken ulaşabileceğini belirtti.

Enflasyon Tahminleri Yükseliyor 🚀

Ekonomistler yıl sonu TÜFE tahminini 62%’den 66%’ya revize etti. Fakat bu durum bununla da kalmıyor. Mayıs 2024 için enflasyonun tepe noktası olarak önceden 68% öngörülürken bu rakam şimdi 72%’ye çıkarıldı.

Neden Bu Kadar Yükseliş Olacak? 🧩

Açıklamada belirtildiği üzere, özellikle hizmet fiyatlarındaki yapışkanlık, kurda potansiyel düzeltmeler ve yönetilen-yönlendirilen fiyatlar enflasyonda yukarı yönlü baskı yaratacak. Bu durum, manşet enflasyonu tahminen 42%’ye indirebilecek sıkılaştırma adımları ve 2024’ün ikinci yarısından itibaren olumlu baz etkisi devreye girene kadar sürecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morgan Stanley