Borsa Haberleri

Morgan Stanley: Yapay Zekâ AMD’ye 1 Milyar Dolar Kazandırabilir

May 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley: Yapay Zekâ AMD’ye 1 Milyar Dolar Kazandırabilir

Morgan Stanley, Advanced Micro Devices’ın (AMD) yapay zekâ potansiyelini hafife aldı ancak hatasından çabuk döndü. Yatırım bankası, artık çip üreticisinin yapay zekâdan oldukça kazançlı çıkabileceğini düşünüyor.

Analist Joseph Moore, “AMD’nin yapay zekâ çalışmaları için kısıtlı beklentiler koymaya çalışmıştık ancak tedarik zincirindeki gelişmeler, ilk hedefimizin çok üstünde fırsatlara işaret ediyor.” yorumunu yaptı. 

Moore, 2024 için AMD’nin yapay zekâ gelir hedefini 400 milyon dolardan 100 milyon dolara taşıdı ve toplamda 1 milyar dolar gelir beklentisi açıkladı. 

📊 Yapay zekâyla ilişkilendirilen birçok hisse gibi, AMD hisseleri ve bu yıl 49% yükseldi. 

Şimdiye kadar duyduklarımızla 400 milyon dolarlık hedefi kısıtlı olarak görüyoruz ve 1,2 milyar dolarlık yapay zekâ gelirinin de fazla iyimser olduğunu düşünmüyoruz.” diyen Moore, büyük dil modellerinin yaygınlaşmasıyla artan GPU talebine paralel olarak AMD’nin açıkladığı beklentilerin de fazla düşük olduğunu düşünüyor. 

Moore ayrıca, Nvidia’nın pazar üstünlüğüne rağmen AMD için genel beklentilerin üzerinde bir fiyatlama ve pazarda daha yüksek bir pay bekliyor: 

“Nvidia’nın alanını koruma konusunda agresif davranmaya devam edeceğini düşünüyoruz ancak AMD de müşterilerinden güçlü siparişler alıyor.”

Morgan Stanley: Yapay Zekâ AMD’ye 1 Milyar Dolar Kazandırabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC