Borsa Yorumları

Morgan Stanley, Tesla’nın Enerji Birimine Güveniyor 

Morgan Stanley, Tesla’nın Enerji Birimine Güveniyor 
Google News Icon Takip Et

Morgan Stanley analisti ve Tesla (TSLA) boğası Adam Jonas, finansal tahminlerini revize ederek Tesla’nın enerji üretimi ve depolama segmentinin şirket için giderek daha önemli ve kârlı bir noktaya ulaşacağını düşünüyor.

Jonas, Tesla için 310 dolarlık hedef fiyatını korurken, enerji segmenti hisse başına 50 dolar ile önceki 36 dolarlık tahminden önemli ölçüde daha yüksek bir değeri temsil ediyor. Analist ayrıca çekirdek otomobil değerlemesini hisse başına 15 dolar düşürdü. 

Jonas, elektrikli araçlara yönelik süregelen talep düşüşü ve hibrit rönesansı göz önüne alındığında, şirketin 2030 yılında sadece önceki tahmin olan 6 milyonun altında, 5,7 milyon araç satacağını öngörüyor. 

Jonas’ın hesaplamalarına göre, Tesla’nın enerji segmenti, özellikle enerji depolama işindeki yüksek işletme marjı nedeniyle bir Megapack satışından elde edilen işletme kârının 100 otomobil satışından elde edilen kâra eşdeğer olacağı varsayıldığında, 2030 yılına kadar yaklaşık 2 dolar hisse başına kâr elde edebilir. 

Morgan Stanley Temiz Teknoloji analisti Andrew Percoco, “Tesla’nın enerji işine yeniden odaklanması, yenilikçiliği, ölçeği ve artan marka sadakati, piyasadaki mevcut oyuncular için gerçek bir yıkım tarifi.” dedi. 

Ocak ayında Tesla, enerji depolama işindeki dağıtım ve gelir büyüme oranının 2024’te otomotiv sektörünü geçmesini beklediğini söylemişti. Şirket, dağıtımların lojistik ve ürünlerin küresel dağıtımından etkileneceğini ancak on iki aylık bazda sürekli büyüme beklediğini belirtmişti.

Nisan ayında ise Musk, sabit enerji depolama ürünlerine olan talebin “süper yüksek” olduğunu ve şirketin uzun vadede enerji depolama için otomobillerden daha fazla pil üretebileceğini ima etti. 

Musk, “Tesla’nın uzun vadede sabit enerji depolamada mobil enerjiden daha fazla toplam Joule yapabileceğini düşünüyorum.” dedi. 

CEO bu ayın başlarındaki Tesla’nın yıllık hissedar toplantısında, şirketin “muazzam sayıda enerji dağıtımını” tamamlamak üzere olduğunu söyledi ve “Enerji depolama dağıtımı ve sabit paketlerde yıllık bazda 200% ile 300% büyüme gibi bir trend izliyoruz. Yani bu devasa ve gerçekten sınırlayıcı faktör, daha fazla Megapack ve daha fazla Powerwall inşa edebilmek.” dedi. 

Tesla’nın enerji segmenti gelirleri 2023 yılında bir önceki yıla göre 54% artışla 6 milyar dolara ulaşmıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga