Borsa Haberleri

Morgan Stanley: Tesla, Hissesindeki Heyelanı Durdurmak İçin Neler Yapabilir?

November 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley: Tesla, Hissesindeki Heyelanı Durdurmak İçin Neler Yapabilir?

Morgan Stanley’e göre, Tesla (TSLA) bazı ciddi değişiklikler yapmadığı sürece elektrikli araç devinin hisselerindeki düşüşün durması biraz zor.

Analist Adam Jonas, yatırımcıların şirketin uzun vadeli görünümüne yönelik inançlarını korumalarına rağmen, kâr ve serbest nakit akışı tahminlerinde daha fazla aşağı yönlü revizyonu kabul etmek istemediklerini belirtiyor. 

👀 Tesla hisseleri, dünü 220 dolar seviyesinin altında kapattı; yani temmuz ayının gün içi en yüksek seviyesi olan 295 doların üzerine çıktığından bu yana değerinin yaklaşık dörtte birini kaybetti. Bu geri çekilmeye rağmen, hisseler 2023’ün başlangıcına kıyasla yaklaşık 78% arttığı için TSLA’nın hâlâ güçlü bir yıl geçirdiği kabul ediliyor.

Jonas “Makro bir yana, Tesla hisselerinin bir sonraki fiyat hareketinin aşağı yönlü olmasını önlemek için, yatırımcıların şirketin gelirlerini artırma ve hem ana otomobil içinde hem de ötesinde yeni pazarlara hitap etme becerisine güvenmeleri gerekiyor. Tesla yatırımcısının duyarlılığı düşük ancak bu negatif ivmeyi durdurmak için tek başına yeterli değil.” diyor. 

🤔 Peki, Hangi Adımlar Atılabilir?

Morgan Stanley: Tesla, Hissesindeki Heyelanı Durdurmak İçin Neler Yapabilir?

Jonas, Tesla’nın hissedeki düşüşü durdurmak ve kendisini lider olarak yeniden konumlandırmak için yapabileceği birkaç şey olduğuna inanıyor. 

🎯 Beklentileri Karşılamak: Jonas’a göre hissenin yeniden yükselişe geçmesine yardımcı olacak şeylerden biri, şirketin açıkça ifade etmek gerekirse “beklentileri kaçırmayı bırakması” olacaktır. Analist özellikle 2024 mali yılı hisse başına kâr konsensüs tahmininin bir yıl önceki 7,30 dolardan 3,94 dolara düşürüldüğüne dikkat çekiyor.

Cybertruck ve S, X, 3 ve Y aileleri dışındaki diğer modellerde model genişlemesi gerçekleştirmenin de yatırımcı duyarlılığına yardımcı olabileceğini belirten Jonas, Cybertruck için çıtanın önemli ölçüde düşürüldüğünü söylüyor.

🎯 Sermayesi Hafif İşlere Yönelmek: Jonas, toplam adreslenebilir pazarın genişletilmesi söz konusu olduğunda, Tesla’nın sermayesi hafif işlere odaklanması gerektiğini söyledi. Jonas’a göre bu, şu anda mümkün olduğunca otomobillere odaklanan maksimum sermaye yoğunluğunda bir iş modeline sahip olan şirket için önemli bir değişim anlamına gelecek.

Jonas, önümüzdeki altı ile 12 ay içinde Tesla’nın otomobil sektörünün ötesine geçmesine yardımcı olabilecek lisanslama ve yazılım gibi sermaye açısından hafif projelere odaklanılmasını beklediğini söyledi.

Analist ayrıca, Tesla’nın çoklu gücünü korumak için müşteri deneyimini iyileştirebilecek ürünler aracılığıyla yapay zekâ ile gerçek bir bağlantı göstermesi gerekeceğini belirtti.

Morgan Stanley: Tesla, Hissesindeki Heyelanı Durdurmak İçin Neler Yapabilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC