Borsa Haberleri

Morgan Stanley, TCMB’nin Faiz İndirimine İlişkin Beklentisini Değiştirdi

Morgan Stanley, TCMB’nin Faiz İndirimine İlişkin Beklentisini Değiştirdi
Google News Icon Takip Et

Morgan Stanley, şubatta beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine yönelik olarak baz senaryosunda değişikliğe gitti.

Buna göre banka, kasım ve aralık aylarında beklediği faiz indirim beklentisini baz senaryosundan çıkarırken, ilk faiz indirimi için öngörüsünü 2025 yılının ilk çeyreğine kaydırdı.

Yapılan değerlendirme notunda enflasyonda genele yayılan ivmelenmenin, Merkez Bankası’nın enflasyon projeksiyonları için yukarı yönlü riskler oluşturduğuna dikkat çekilerek “Diğer politika tedbirlerine bağlı olarak 2024’ün 2. çeyreğinde politika faizinde yükselişe neden olabilir” denildi.

“Mart Enflasyonu Görülmek İstenecek”

Ekonomist Hande Küçük tarafından kaleme alınan notta, TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın son enflasyon raporundaki söylemine atıfta bulunularak, TCMB’nin olası bir ek faiz artırımından önce mart ayında gelecek olan enflasyon verilerini görmek isteyeceği belirtildi.

Küçük’e göre TCMB’nin “daha uzun süre daha yüksek” faize bağlı kalmasının ve niceliksel, makro ihtiyati sıkılaştırma ile maliye politikasıyla artan koordinasyona daha fazla güvenmesi daha olası.

JPMorgan da enflasyonun beklentileri aşmasının ardından TCMB’nin nisanda 500 baz puanlık faiz artışı yapmasını beklediğini açıklamıştı.

Gerektiğinde Sıkılığın Artırılabileceği Mesajı Verilmişti

TCMB Başkanı Fatih Karahan enflasyon raporu sunumunda, dezenflasyonun tesisi için mevcut parasal sıkılığın “yeterli” olduğu değerlendirmesinin yapıldığını ancak enflasyon görünümündeki bir bozulma halinde parasal sıkılık düzeyinin gerektiği ölçüde artırılabileceğini açıklamıştı.

Benzer ifadeler TCMB’nin faizi 45%’de sabit tuttuğu 22 Şubat Tarihli Para Politikası (PPK) toplantı metninde de yer almıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre şubat ayında enflasyon aylık bazda 4,5% seviyesinde gerçekleşirken, piyasa beklentisi bu dönem için 4,04% seviyesindeydi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT