Borsa Haberleri

Morgan Stanley, Rekor Varlık Yönetimi Geliriyle Beklentileri Aştı

Temmuz 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley, Rekor Varlık Yönetimi Geliriyle Beklentileri Aştı

Geçen hafta JPMorgan (JPM), Citigroup (C) ve Wells Fargo (WFC) ile bugün Bank of America (BAC) gibi bankacılık devlerinden gelen ikinci çeyrek rakamlarının ardından bilanço açıklayan bir diğer bankacılık ismi Morgan Stanley (MS), varlık yönetimi segmentindeki rekor rakamlarla analist beklentilerini aştı. Ancak şirket kârlılığında gerileme var. 

Morgan Stanley’nin ikinci çeyrekte hisse başına kârı 1,15 dolar düzeyindeki analist beklentilerinin üzerinde, 1,24 dolar oldu. Öte yandan şirket söz konusu dönem için 13,46 milyar dolar gelir açıkladı. Beklenti, 13,08 milyar dolardı. 

Banka, bir yıl öncesine göre daha düşük alım satımlar ve 308 milyon dolarlık kıdem tazminatı maliyetini tetikleyen işten çıkarmalar nedeniyle kârın 13% düşüşle 2,18 milyar dolara veya hisse başına 1,24 dolara gerilediğini açıkladı. 

Ancak CEO James Gorman yönetimindeki Morgan Stanley’nin varlık yönetimine olan güveni, istikrarlı bilançosunu destekledi. Şirket yönetimini 2010 yılında devralan Gorman, mayıs ayında bir yıl içinde istifa etmeye hazırlandığını söyleyerek Wall Street’in güçlü şirketinde bir halefiyet yarışı başlattı.

Gorman “Banka, zorlu bir piyasa ortamında sağlam sonuçlar elde etti. Bu çeyrek dönem, makroekonomik belirsizlikler ve durgun müşteri faaliyetleriyle başladı ancak daha yapıcı bir tonla sona erdi.” yorumunu yaptı. 

Bazı ücretlerin bir yıl öncesine göre düşmesine neden olan düşük piyasa seviyelerine rağmen, bankanın ikinci çeyrek varlık yönetimi geliri, daha yüksek faiz geliriyle 16% artarak 6,66 milyar dolara yükseldi ve analistlerin 6,5 milyar dolarlık tahminini aştı.

Bankanın Wall Street segmenti ise bu kadar parlak bir performans sergileyemedi. Kurumsal menkul kıymetler birimi, alım satım işlemlerindeki düşüşün etkisiyle 8%’lik bir düşüşle 5,65 milyar dolar gelir elde etti. Hisse işlemleri 2,37 milyar dolarlık analist tahminini aşarak bankaya 2,55 milyar dolar gelir sağlarken, sabit getirili işlemler 1,72 milyar dolar ile 1,99 milyar dolarlık tahminin oldukça altında kaldı.

Yatırım bankacılığı geliri 1,08 milyar dolar ile bir yıl öncesine kıyasla sabit kaldı ve analistlerin beklentileriyle büyük ölçüde örtüştü.

Banka hisseleri, açılış öncesinde 0,60% değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC