BIST Şirket Haberleri

Morgan Stanley Faizde 5 Puan Artış Bekliyor

October 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Faizde 5 Puan Artış Bekliyor

Türkiye’de değişen makro çerçeve, yabancı yatırımcıların ülkemiz hakkında değerlendirmelerini sürdürdüğü bir döneme denk geliyor. Bu değişim döneminde, Morgan Stanley ekonomistleri Türkiye’ye olan ziyaretlerinde farklı politikalara dönüşün beklentileri olumlu etkilediğini fakat bazı sorunların hâlâ devam ettiğini gözlemledi.

TCMB’nin Politikaları Ne Yönde? 🏦

Ekonominin içinde bulunduğu sıkılaşma sürecinin devam edeceği beklentisi, özellikle Hande Küçük gibi ekonomistler tarafından dile getirildi. Ancak bu normalleşme sürecinin zaman alacağı da belirtildi.

Yeni Ekonomi Yönetiminin Algısı

Yapılan temaslar sonrasında ekonomistler, yeni ekonomi yönetiminin ve bu yönetimin geleneksel politikalara olan eğiliminin geniş bir destek gördüğü kanısında.

Seçim Sonrası İlk Gelişmeler 🗳️

Seçim sonrası, resmi rezervlerde olumlu bir toparlanma, kredi spreadlerinde sıkılaşma ve bankalarla şirketler için dış finansmana erişimin artması gibi olumlu gelişmeler yaşandı. Aynı zamanda TL mevduat ve kredi faizlerindeki yükselme ve kredi büyümesinin yavaşlaması, döviz talebinin azalması gibi faktörler Türkiye’nin makroekonomik istikrar yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Devam Eden Zorluklar

Yüksek enflasyon, dış finansman ihtiyacı ve kur korumalı mevduat gibi geleneksel olmayan araçlarla ilgili zorluklar devam ediyor. 

Morgan Stanley’den TCMB Tahminleri

Ekonomistlere göre TCMB’nin ekim ayında politika faizini 35% seviyesine yükseltmesi bekleniyor ve bu 500 baz puanlık bir artışı ifade ediyor. Ayrıca yüksek enflasyon ve politika tercihleri göz önüne alındığında, kasım ayında faizin 37,5%’e çıkması öngörülüyor. 2024 yılının ikinci çeyreğinde nihai faiz oranının 40% olması bekleniyor.

Morgan Stanley Faizde 5 Puan Artış Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morgan Stanley