Borsa İstanbul

Morgan Stanley Değerlendirdi: TCMB’den İlk Faiz İndirimi Ne Zaman?

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Değerlendirdi: TCMB’den İlk Faiz İndirimi Ne Zaman?

Morgan Stanley, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak yaptığı tahminde ilk faiz indirimine ilişkin tarih verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün 2024’ün ilk faiz kararını açıklayarak, faizi 42,5%’den 45%’e yükseltti. Para Politikası Kurulu (PPK) metninde ise yer alan ifadelerde gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı, enflasyondaki gidişata göre parasal sıkılaşma düzeyinin gerektiği müddetçe sürdürülebileceği ifade edildi.

Söz konusu içeriğin devamı için tıklayın

Morgan Stanley ekonomistlerinden Hande Küçük, yapılan ücret ve fiyat artışlarının 2024’ün ilk çeyreğinde enflasyonu artıracağını dikkat çekti.

Yapılan değerlendirmede “Enflasyon görünümü hâlâ Merkez Bankası’nın Mayıs ayında yıllık olarak yüzde 70-75 aralığında zirveye ulaşacağını öngören yakın vadeli tahminleriyle büyük ölçüde uyumlu görünse de, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine yönelik yukarı yönlü riskler 2024’ün ikinci yarısı ve sonrasında daha belirgin görünüyor” ifadelerini kullandı.

TCMB’den İlk Faiz İndirimi Ne Zaman Gelecek?

Kurum tarafından yapılan değerlendirmede faiz oranlarının 2024’ün 4. çeyreğine kadar sabit kalacağının öngörüldüğü belirtildi.

Notta, 2024’ün ikinci yarısındaki enflasyondaki düşüş hızına ilişkin riskler göz önüne alındığında, ilk faiz indiriminin 2024 yılının 4. çeyreğinde yapılabileceği öngörüldü.

Morgan Stanley Değerlendirdi: TCMB'den İlk Faiz İndirimi Ne Zaman?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT