Ekonomi ve Finans Haberleri

Morgan Stanley: Brent Bu Yaz 90 Dolara Ulaşacak

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley: Brent Bu Yaz 90 Dolara Ulaşacak

Morgan Stanley, OPEC+ taahhüdü ve Rusya’nın rafinerilerine yönelik son insansız hava aracı saldırılarının ardından petrol üretimini kısması nedeniyle, daha sıkı arz ve talep dengelerini gerekçe göstererek Brent petrol fiyatı tahminin 2024’ün üçüncü çeyreği için varil başına 10 dolar artırarak 90 dolara yükseltti.

Morgan Stanley ayrıca, OPEC ve Rusya için arz tahminini ikinci ve üçüncü çeyrek için günlük 200 bin-300 bin varile düşürdü. 

Banka ayrıca ilk çeyrek için Brent fiyat görünümünü 82,5 dolardan 85 dolara, ikinci çeyrek tahminini 82,5 dolardan 87,5 dolara yükseltti.

Petrol göstergesi Brent, TSİ 17.30’da 0,57% artışa varil başına 86 doların hemen altında, ABD ham petrolü de 0,72% artışla varil başına 81 dolarda seyretti.

Ukrayna’nın yıl başından bu yana Rus petrol altyapısına yönelik saldırılarını artırması ve Rusya’nın ordusunu zayıflatmak amacıyla çok sayıda büyük petrol rafinerisini vurması fiyatları destekleyen ana neden oldu.

Morgan Stanley analistleri, “Bu saldırılar muhtemelen bir miktar petrol üretiminin azaltılması gerekebileceği anlamına geliyor. Bunun bir sonucu olarak, OPEC+ taahhüdü ile birlikte, Rusya için ikinci ve üçüncü çeyrek petrol üretim tahminimizi de 200 bin varil azalttık.” ifadelerini kullandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti