Ekonomi ve Finans Haberleri

Moody’s’ten Türkiye Ekonomisi için Dikkat Çeken Değerlendirme

Ağustos 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Moody’s’ten Türkiye Ekonomisi için Dikkat Çeken Değerlendirme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin yeni ekonomi yönetiminin öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dönüşünün kredi görünümü açısından olumlu bir adım olduğunu belirtti. Ancak uygulanan politikaların ekonomiyi hızla yavaşlatabileceği riskine dikkat çekerek yeni bir politika değişikliği ihtimalinin bulunduğunu vurguladı. 🔄

Önceki Dönemlerde Baskı Altında Olan Kredi Profili 📉🔍

Moody’s, son zamanlarda Türkiye’nin kredi profilinin öngörülemez politikalar ve yüksek enflasyon nedeniyle baskı altında olduğunu ifade etti. Merkez Bankası’nın kredibilitesi ve yatırımcı güveninin eksikliğinin kredi görünümü üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna işaret edildi.

Yavaşlayan Büyüme ve Yeni Politikalar 🐢⚙️

Raporda, yeni ekonomi yönetiminin uyguladığı politikaların yavaş bir büyümeye sebep olacağına dikkat çekildi. “Ekonomik dengesizliklerle büyümeyi sürdürmek arasında bir denge bulma” gerekliliği üzerinde duruldu.

Seçimler ve Politika Riski 🗳️❗

Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlere de değinen Moody’s, para politikasında yavaş ve kademeli sıkılaşmanın devam edeceğini öngördü. Fakat enflasyonun yüksek seviyede kalmasını beklediğini ifade etti.

Moody’s ayrıca Türkiye’nin kredi görünümünü “durağan” olarak değerlendirdi. Ancak geleneksel politikaların benimsenmesi halinde bu görünümün olumlu yönde etkileneceğini fakat yeni bir politika değişikliği riskinin yüksek olduğunu belirtti. 🔔

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Moody’s