Borsa İstanbul

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Ne Zaman Açıklayacak? Artış Bekleniyor mu?

January 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Ne Zaman Açıklayacak? Artış Bekleniyor mu?

Türkiye’de gözler Moody’s bugün Türkiye ekonomisine ilişkin kredi notuna da yer vereceği yılın ilk değerlendirme raporuna çevrildi.

Kurum, 2024’te yapacağı değerlendirmelerde ilk sırayı Türkiye’ye vermişti. Moody’s’in Türkiye için yapacağı diğer değerlendirme ise 19 Temmuz’da.

Moody’s Türkiye Raporu Saat Kaçta?

Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin değerlendirme raporunu bu gece yarısı yayımlaması bekleniyor.

Moody’s Raporu Neden Önemli?

Kredi Derecelendirme Kuruluşu’nun yapacağı değerlendirme  yurt dışından fon akışının sağlanması açısından önem arz ediyor. Derecelendirme şirketlerinin yapacakları artışlar sıcak paranın gelmesini kolaylaştırabilir.

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Artıracak Mı?

Moody’s, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin olarak 15 Aralık 2023’te bir değerlendirme yapmamıştı.

Bu tarihten sonra yaptığı değerlendirmede kurum “sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve ücret anlaşmalarının TCMB’nin enflasyonu önemli ölçüde düşürme hedefiyle uyumlu olması halinde görünüm pozitife çevrilebilir” ifadelerine yer vermişti.

Bugün Moody’s’in de bu yönde bir adım atacağı düşünülüyor. Kredi notunda bir artış bekleyenler de var.

Diğer yandan Türkiye’de yapılan mayıs seçimlerinin ardından devreye alınan yeni ekonomi politikaları diğer kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve S&P’den karşılık bulmuştu. Her iki kurum da Türkiye’nin not görünümünü “durağan”dan “pozitife” çevirmişti.

Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Ne Zaman Açıklayacak? Artış Bekleniyor mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı