BIST Şirket Haberleri

Moody’s Türkiye Büyüme Tahminini Yükseltti

September 1, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Moody’s Türkiye Büyüme Tahminini Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yeni Küresel Makro Görünüm 2023-24 raporunda Türkiye ekonomisinin 2023 yılında 4,2%, 2024 yılında ise 3% büyümesi bekleniyor. Bu, bir önceki rapora göre oldukça olumlu bir gelişme. Hatırlarsanız, Moody’s mayıs ayında Türkiye’nin bu yıl 2,6% ve gelecek yıl 2% büyümesini öngörmüştü. Yani Moody’s’in yeni tahminleri eski tahminlerine göre oldukça iyimser.

Ekonomik Faaliyetler Beklentiyi Aştı 🌍

Rapora göre, 2023 yılının ilk yarısında ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Brezilya, Meksika, Hindistan ve tabii ki Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkede ekonomik faaliyet beklentileri aştı. Bu, genellikle ekonomik iyileşmenin bir göstergesi olarak kabul edilir.

Enflasyon Yine de Yüksek 📉

Enflasyon tahminleri ise Türkiye için pek parlak görünmüyor. Rapora göre, yıl sonu enflasyonun bu yıl 51,2% ve gelecek yıl 48,7% olması bekleniyor.

Moody’s Türkiye Büyüme Tahminini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Moody’s