Momenta, 2026 yılının ilk yarısında gelirini yıllık bazda yüzde 76 artırarak 1,6 milyar RMB’ye yükseltti ve düzeltilmiş net zararını yüzde 97 oranında daraltarak 14,1 milyon RMB’ye indirdi. Brüt kâr 1,2 milyar RMB’ye ulaşırken, düzeltilmiş brüt kâr marjı yüzde 75 oldu. Operasyonel net nakit çıkışı ise bir yıl öncesine göre yüzde 46,8 iyileşme gösterdi. Bu gelişmelerin ardından şirket hisseleri yüzde 5,65 artışla 244,2 dolardan 258 dolara yükseldi.
Şirket Performansı
Momenta, 2026’nın ilk yarısında “olağanüstü güçlü” sonuçlar elde ettiğini belirtti. Bu performans, akıllı sürüş sistemlerine yönelik talebin devam etmesi ve seri üretim programlarındaki başarılı uygulamalarla ilişkilendirildi. Toplam gelir 1,6 milyar RMB’ye ulaşırken, NRE (mühendislik hizmeti) gelirleri 995 milyon RMB, lisans gelirleri ise 607 milyon RMB olarak kaydedildi.
Şirket, büyümenin özellikle küresel orijinal ekipman üreticilerinden (OEM) oluşan daha geniş bir müşteri tabanı ve artan teslimat hacmiyle desteklendiğini açıkladı. Urban NOA (şehir içi otonom sürüş) penetrasyonunun 2026’nın ilk yarısında yüzde 15’i aştığı, 2025’te ise bu oranın yüzde 10’un üzerinde olduğu belirtildi. Bu da ileri sürüş özelliklerine olan pazarın hızla genişlediğini gösteriyor.
Güçlü marj performansı, InvestingPro verilerine göre son 12 ayda yüzde 72 brüt kâr marjı ile otomotiv yazılım sektörünün en yüksekleri arasında yer aldı. Son dönemde gelir büyümesi yüzde 82’ye ulaştı ve bu da yönetimin uygulama başarısını destekliyor.
Yönetim, Momenta’nın Urban NOA pazarında lider üçüncü taraf tedarikçi konumunu koruduğunu belirtti. Şirketin şu anda 26 OEM müşterisi ve toplamda 219 tasarım kazanımı bulunuyor; bunların 114’ü henüz teslim edilmedi. Geniş ürün hattı, tek bir modele veya müşteriye olan bağımlılığı azaltıyor.
Finansal Öne Çıkanlar
Gelir: 1,6 milyar RMB, yıllık bazda yüzde 76 artış.
NRE geliri: 995 milyon RMB, daha fazla müşteri kazanımı ve yüksek teslimat hacmiyle desteklendi.
Lisans geliri: 607 milyon RMB, Urban NOA kullanımının artmasıyla büyüdü.
Brüt kâr: 1,2 milyar RMB.
Brüt kâr marjı: Yüzde 75 (düzeltilmiş).
Düzeltilmiş net zarar: 14,1 milyon RMB, yıllık bazda yüzde 97 azaldı.
Operasyonel net nakit çıkışı: 381 milyon RMB, yıllık bazda yüzde 46,8 azaldı.
Alacak tahsil süresi: 105 gün, işletme sermayesi yönetiminde iyileşme gösteriyor.
Nakit rezervi: Halka arz sonrası yaklaşık 15 milyar RMB.
Ar-Ge giderleri: 1,2 milyar RMB, yıllık bazda yüzde 19 artış.
Bilanço ve Beklentiler
Gelir veya hisse başına kazanç için piyasa beklentisi paylaşılmadı; bu nedenle doğrudan bir karşılaştırma yapılamıyor. Ancak açıklanan rakamlar, güçlü bir operasyonel çeyreğe işaret ediyor.
Yıllık bazda yüzde 76’lık gelir artışı, ölçeklenmiş bir şirket için kayda değer. Düzeltilmiş net zararın yüzde 97 daralması, gelirlerin maliyetlerden daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Yüzde 75’lik brüt marj ise rekabetçi ortamda fiyatlandırma gücünün korunduğuna işaret ediyor.
Nakit çıkışındaki iyileşme de dikkat çekici. Operasyonel net nakit çıkışı 381 milyon RMB’ye geriledi ve şirketin büyüdükçe daha verimli hale geldiğini gösteriyor. Yatırımcılar için kısa vadeli bir sürprizden ziyade, daha iyi finansal göstergelere yönelik net bir eğilim öne çıktı.
Piyasa Tepkisi
Momenta hisseleri, güncellemenin ardından yüzde 5,65 artışla 258 dolara yükseldi. Bu seviye, hissenin 52 haftalık 235 dolarlık dip seviyesinin yüzde 9,4 üzerinde, 314,8 dolarlık zirvesinin ise yüzde 18 altında bulunuyor.
Bu yükseliş, yatırımcıların şirketin hızlı gelir büyümesine, iyileşen marjlarına ve kârlılığa yaklaşmasına odaklandığını gösteriyor. Ayrıca yönetimin ürün ivmesi ve özellikle R7 dünya modeli ile araç programlarındaki büyüyen ürün hattına dair açıklamaları da bu hareketi destekledi.
İşlem hacmine dair veri paylaşılmadığı için hareketin olağan dışı bir aktiviteyle mi gerçekleştiği değerlendirilemiyor. Ancak fiyat hareketi, temkinli değil, yapıcı bir piyasa tepkisine işaret ediyor.
Gelecek ve Beklentiler
Yönetim, R7 modelinin 2026’nın üçüncü çeyreğinden itibaren seri üretim araçlarda kademeli olarak devreye alınmasını bekliyor. Planlanan modeller arasında Volkswagen ID.4 X, Cadillac XT5, Mercedes-Benz GLC ve GLE ile BMW iX3 yer alıyor.
Analistler, şirketin büyüme ivmesine ilişkin olumlu görüşlerini sürdürüyor. Konsensüs olarak “Güçlü Al” notu ve 2026 mali yılında yüzde 67 gelir artışı beklentisi öne çıkıyor.
Şirketin yol haritasında şu başlıklar yer alıyor:
L3 seviyesinde seri üretim için hedef yıl 2027 (düzenleyici onaylara bağlı).
Robovan denemelerinin 2026’nın ikinci yarısında iki büyük yerel şehirde ticari kapalı döngüye geçmesi bekleniyor.
Robotaksi operasyonlarının Çin’de ve yurtdışında, özellikle Abu Dabi ve Almanya’da genişlemesi planlanıyor.
Şirket, Ar-Ge, bilişim altyapısı ve robot işlerinin ticarileştirilmesine yatırım yapmaya devam edecek.
Uzun vadede Momenta, daha geniş kurulu taban, daha fazla veri ve abonelik tabanlı gelir modellerinin yaygınlaşmasından fayda sağlamayı hedefliyor. Yönetim, kısa vadeli kâr maksimizasyonundan ziyade uzun vadeli ölçek ve teknoloji liderliğine odaklandıklarını belirtiyor.
Yönetim Açıklamaları
Kurucu ve CEO Cao Xudong, şirketin temel stratejisinin, seri üretim, Robovan, robotaksi ve robot kamyonları destekleyebilecek “küresel lider bir dünya modeli platformu” inşa etmek olduğunu söyledi. Bu yaklaşım, Momenta’yı yalnızca bir otomotiv tedarikçisi değil, bir teknoloji platformu olarak konumlandırıyor.
Cao, toplam kurulumların 1 milyon adedi geçtiğini ve her 100 bin yeni kurulumun süresinin ilk 100 bin için yaklaşık 24 aydan 36 güne düştüğünü belirtti. Bu karşılaştırma, benimseme hızındaki artışı vurguluyor.
Kıdemli başkan yardımcısı Sun Huan ise R7’nin birçok senaryoda R6’ya göre “3 ila 5 kat iyileşme” sağladığını ve müşteriler için ek donanım gerektirmediğini söyledi. Ayrıca, yüksek fiyatlandırmanın yalnızca marka değil, performans ve güvenlikle desteklendiğini vurguladı.
Riskler ve Zorluklar
Fiyat baskısı: Yönetim, yerel rekabetin yoğun olduğunu ve bunun gelecekte fiyatlandırma ve lisans marjlarını sınırlayabileceğini belirtti.
Yüksek yatırım ihtiyacı: Ar-Ge ve genel yönetim giderleri artmaya devam ediyor, bu da tam kârlılığa geçişi geciktirebilir.
Düzenleyici belirsizlik: Robotaksi ve L3 ticarileşmesi, pazara göre değişebilen onaylara bağlı.
Uygulama riski: Şirket, aynı anda birçok OEM, model ve ülkede genişliyor; bu da operasyonel karmaşıklığı artırıyor.
Erken aşama yeni işler: Robovan ve robotaksi programları umut verici, ancak hâlâ erken ticari aşamada.
Soru-Cevap
Analistler, rekabet, küresel genişleme, proje seçimi ve gelecekteki gelir modelleri olmak üzere dört ana temaya odaklandı.
Rekabetle ilgili sorularda, Momenta’nın zayıf otomotiv pazarında nasıl büyümeye devam edebileceği sorgulandı. Yönetim, avantajlarının daha iyi teknoloji, daha iyi ürün ve daha iyi teslimat olduğunu belirtti. R6 ve R7 platformları sürekli inovasyon örneği olarak gösterildi.
Küresel genişleme konusunda, analistler yurtdışındaki darboğazları sordu. Yönetim, ana kısıtın ürün değil, düzenleme olduğunu; Avrupa’da kuralların gevşemeye başladığını ve Momenta’nın hâlihazırda 10 ülke ve bölgede araçlarının bulunduğunu belirtti.
Proje hattının büyüklüğüyle ilgili olarak, yönetim “büyük sayılar yasası” stratejisiyle çok sayıda OEM ve modelde yaygınlaşarak tek bir programa bağımlılığı azalttıklarını söyledi.
Fiyatlandırma ve marjlarla ilgili sorularda ise yönetim, agresif fiyat indirimleriyle anlaşma peşinde koşmayacaklarını, güvenlik ve performansın fiyatlandırma gücünü desteklediğini belirtti. Ayrıca, gelecekteki abonelik modellerinin düzenlemeler geliştikçe yeni bir gelir akışı yaratabileceği ifade edildi.
Konferans Görüşmesi ve Yönetim Sunumları
Momenta yönetimi, 2026’nın ilk yarısında güçlü finansal sonuçlar elde ettiklerini ve toplam gelirin yüzde 76 artışla 1,6 milyar RMB’ye ulaştığını açıkladı. NRE gelirleri 995 milyon RMB, lisans gelirleri ise 607 milyon RMB oldu. Brüt kâr 1,2 milyar RMB’ye yükselirken, düzeltilmiş net zarar 14,1 milyon RMB’ye geriledi.
Şirket, 105 farklı seri üretim modeli teslim etti ve toplamda 219 araç modeli için tasarım kazanımı elde etti. Kurulu çözümlerin toplamı 1 milyon adedi aştı. Urban NOA pazarında liderliğini sürdüren Momenta, 10 ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor.
Robovan işinde, Suzhou’da küçük ölçekli deneme operasyonları başlatıldı. Robotaksi tarafında ise altı şehirde test veya operasyon yürütülüyor. Şirket, 2026’nın ikinci yarısında iki büyük şehirde ticari kapalı döngü doğrulaması yapmayı, 2027’de ise L3 seviyesinde seri üretime geçmeyi hedefliyor.
Yönetim, kısa vadeli kârlılıktan ziyade uzun vadeli ölçek ve teknoloji liderliğine odaklandıklarını, Ar-Ge ve bilişim altyapısına yatırımların süreceğini vurguladı. Şirketin nakit rezervi yaklaşık 15 milyar RMB seviyesinde bulunuyor.
Soru-cevap bölümünde, rekabet avantajı olarak teknoloji, ürün ve teslimat kalitesinin öne çıktığı, fiyat baskısına rağmen fiyatlandırma gücünün korunduğu ve abonelik tabanlı yeni gelir modellerinin değerlendirildiği belirtildi. Ayrıca, küresel genişlemede düzenleyici ortamın ana kısıt olduğu, proje seçiminde ise çeşitlendirilmiş portföy stratejisinin benimsendiği ifade edildi.
Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: investing.com