Borsa Haberleri

Moderna’dan Covid Aşılarındaki Düşüşe Rağmen Sürpriz Kâr

Şubat 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Moderna’dan Covid Aşılarındaki Düşüşe Rağmen Sürpriz Kâr

İlaç devi Moderna (MRNA), pandemi sonrası dönemde en popüler ürünü olan Covid aşısındaki düşüşe rağmen geçen yılın son çeyreği için beklentilerin üzerinde bir gelir ve sürpriz bir kâr açıkladı. 

2023’ün dördüncü çeyreğinde 2,50 milyar dolarlık beklentinin üzerinde, 2,81 milyar dolar gelir açıklayan Moderna, bu dönemde 217 milyon dolar ya da hisse başına 0,55 dolar net kâr elde etti. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,47 milyar doların altında geldi. 

Biyoteknoloji şirketinin dördüncü çeyrek satışları artsa da Covid aşısının satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre 43% düştü. Moderna’ya göre bu düşüş temel olarak düşük aşı hacimlerinden kaynaklandı ancak aşının daha yüksek ortalama satış fiyatı ile kısmen dengelendi.

Özellikle şirket, küresel aşı dağıtım programını koordine eden hükümet dışı küresel bir aşı organizasyonu olan Gavi ile yaptığı çalışmalarla ilgili olarak çeyrek boyunca 600 milyon dolar ertelenmiş gelir kaydettiğini söyledi. 

Bu sonuçlar, biyoteknoloji şirketi ve diğer Covid aşı üreticileri için sarsıcı bir yıla işaret ediyor; dünya pandemiden çıkmaya devam ettikçe ve koruyucu aşılara ve tedavilere daha az güvendikçe Covid tedavileri geliştiren tüm şirketler gelirlerinde düşüş gördü.

Yine de Mock, “Dördüncü çeyrekte verimliliğin bazı meyvelerini görmeye başladık ve bu yüzden mutluyuz.” dedi. 

Ertelenmiş gelir, Moderna’nın tüm yıl Covid aşı satışlarını, şirketin ilk kez ocak ayında açıkladığı bir miktar olan 6,7 milyar dolara yükseltti. Ancak şirket, aşı satışlarının 2024’te daha da düşmesini bekliyor. 

Moderna, 2024 yılı satış beklentisini yaklaşık 4 milyar dolar olarak yineledi. Bu tahmin, nisan ayında ABD Gıda ve İlaç İdaresi onayını alması beklenen solunum sinsityal virüsüne karşı geliştirdiği aşısından elde edilecek geliri de içeriyor. 

Mock, şirketin 2024’te giderlerini azaltmaya devam edeceğini ve 2023’te 4,8 milyar dolar olan tüm yıl araştırma ve geliştirme giderlerinin 4,5 milyar dolar olarak öngörüldüğünü belirtti. 

Moderna, 2025 yılında satış büyümesine geri dönmeyi ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle 2026 yılına kadar dengelenmeyi beklediğini söyledi. Şirket 2023 yılının tamamında 4,7 milyar dolar zarar ederken, bir önceki yıl 8,4milyar dolar kâr elde etmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Moderna

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti