Borsa Haberleri

Moderna ve OpenAI’dan Yapay Zekâlı İlaç Ortaklığı

April 24, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Moderna ve OpenAI’dan Yapay Zekâlı İlaç Ortaklığı

RNA tabanlı aşı geliştiricisi Moderna (MRNA), ilaç geliştirme süreçlerini hızlandırmak amacıyla San Francisco merkezli yapay zekâ şirketi OpenAI’ın ChatGPT’sini kullanmak üzere bir ortaklık kurduğunu açıkladı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, işbirliği kapsamında Moderna’nın yaklaşık 3 bin çalışanı, OpenAI’ın son teknoloji dil modeli GPT-4 üzerine inşa edilen ChatGPT Enterprise’a bu hafta sonuna kadar erişebilecek. 

Şirketler işbirliklerini 2023’ün başlarında ChatGPT’nin mChat adlı özelleştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürerek başlatmışlardı. 

Moderna CEO’su Stéphane Bancel, “Moderna’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde birden fazla ürünü piyasaya sürmek gibi iddialı bir planı var ve OpenAI gibi şirketlerle yapılan işbirlikleri, ölçeklendirme ve hastalar üzerindeki etkimizi en üst düzeye çıkarma becerimiz açısından kritik önem taşıyor.” dedi.

OpenAI CEO’su Sam Altman da “İnsanlar yapay zekânın bir gün hastalıkları nasıl tedavi edeceğinden bahsediyor ve bence bu çok anlamlı bir adım.” ifadelerini kullandı.

Moderna ve OpenAI’dan Yapay Zekâlı İlaç Ortaklığı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha