Borsa Haberleri

Moderna ve Merck Kanser Aşısı Geliştirecek!

October 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Moderna ve Merck Kanser Aşısı Geliştirecek!

● Moderna (MRNA) ve Merck (MRK), çarşamba günü yaptıkları açıklamada, hastalara göre uyarlanan bir kanser aşısı geliştirerek satışa sunacaklarını ifade etti.

● Moderna’nın mRNA aşısının, Merck tarafından geliştirilen Keytruda ile birlikte kullanımı iki fazlı bir çalışma kapsamında test edilerek, cilt kanserinin en ölümcül formu olan yüksek riskli melanom hastalarının tedavi edilmesi amaçlanıyor.

● Şirketler, bu yılın dördüncü çeyreğinde verileri açıklamayı planlıyor.

● Açıklamanın ardından sabah gerçekleştirilen işlemlerde Moderna hisseleri 16% değer kazandı. Öğleden sonra ise şirket hisseleri 10% yükseldi.

● Moderna aşısı, bağışıklık sistemini hastanın vücudundaki tümörlerin belirli mutasyonlarını hedefleyen T hücreleri üretmek üzere tetikleyecek şekilde tasarlandı.

● Merck’in geliştirdiği Keytruda ise enjeksiyon yoluyla uygulanan ve belirli hücre proteinlerinin T hücrelerinin saldırıya geçmesini durdurmasını engelleyen bir monoklonal antikordan oluşuyor.

● Şirketler ilk olarak 2016 yılında anlaşma imzaladı; ancak, Merck Moderna’ya 250 milyon dolarlık ödeme yaparak süreci yakın zamanda başlatmış oldu.

● Merck, ürünün geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi süreçlerinde destek sağlayacak. Şirketler tüm maliyetleri ve kârları eşit oranda paylaşacak.

Moderna ve Merck Kanser Aşısı Geliştirecek!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı