Borsa Haberleri

Moderna Covid Aşısına Onay Aldı

June 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Moderna Covid Aşısına Onay Aldı

Moderna (MRNA), bir yıldan uzun bir süre önce FDA’dan 12-17 yaş arası gençler için aşısını Haziran 2021’de yetkilendirmesini istedi. Ancak FDA, uluslararası verilerin Moderna’nın aşısının miyokardit olarak bilinen daha yüksek bir kalp iltihabı riski taşıdığını gösterdiği için aşıya izin vermeyi erteledi. 

Moderna, bu yılın mart ayında 6-11 yaş grubuna uygulanması için tekrar aşı onay izni istedi. Bununla birlikte, FDA yetkilisi Hui-Lee Wong, salı günü komiteye yaptığı bir sunumda, Moderna’nın aşısı ile Pfizer (PFE)’in 18 ile 25 yaşları arasındaki aşılarına kıyasla daha yüksek bir miyokardit riski bulamadığını söyledi.

Klinik deneyler, Omicron varyantı baskın hale gelmeden önce yapılmaya başlamıştı. Şu anda bu yaş gruplarında iki aşının ne kadar koruma sağlayacağı belirsizliğini koruyor. Diğer yaş gruplarında üçüncü bir aşının, Omicron’a karşı korumayı önemli ölçüde artırdığı gözlemlendi. F

DA’nın aşı ofisinde kıdemli bir yetkili olan Dr. Doran Fink, Moderna’nın yakında bu yaş grupları için üçüncü bir doz hakkında veri sağlamayı planladığını söyledi.

Öte yandan Moderna’nın aşısının 6 ile 17 yaş arası çocuklar için yetkilendirilmesi, Pfizer’in aşılarına da bir uygunluk getiriyor. Yani, bu durum FDA’nın 5 yaşın altındaki çocuklar için hem Moderna hem de Pfizer aşılarına aynı anda izin vermesi anlamına geliyor. FDA komitesi, aşı için uygun olmayan tek yaş grubu olan okul öncesi çocuklara yönelik kararlarını görüşmek üzere çarşamba günü tekrar toplanma kararı aldı.

Moderna Covid Aşısına Onay Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı