Ekonomi ve Finans Haberleri

Misilleme Sinyalleri Azaldı, Petrol Düştü

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Misilleme Sinyalleri Azaldı, Petrol Düştü

İsrail’in İran’ın hafta sonu gerçekleştirdiği hava saldırısını savuşturması ve ABD’nin Ortadoğu’da daha büyük bir savaştan kaçınmak istediğini vurgulamasının ardından yatırımcıların rahat bir nefes almasıyla petrol fiyatları geriledi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 1,68 düşüşle varil başına 88,93 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 1,63% düşüşle varil başına 84,26 dolardan işlem gördü.

İran, ABD Başkanı Joe Biden’ın “eşi benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdiği bir saldırıyla, cumartesi günü İsrail’deki askeri hedeflere karşı 300’den fazla insansız hava aracı ve füze fırlattı. İran saldırısı büyük çapta olmasına rağmen İsrail’de çok az hasara yol açtı. 

Rystad Energy kıdemli başkan yardımcısı Jorge Leon’a göre ham petrol piyasası şimdi Netanyahu hükümetinin saldırıya vereceği yanıta ve bunun İsrail ile İran arasında doğrudan bir savaşın başlangıcı olup olmayacağına hazırlanıyor.

Leon yayınladığı bir notta, “En kötü senaryoda, İsrail’in güçlü bir misilleme yapması, potansiyel olarak benzeri görülmemiş bir bölgesel çatışmaya yol açacak bir tırmanma sarmalını tetikleyebilir. Böyle bir durumda jeopolitik primler önemli ölçüde artacaktır.” yorumunu yaptı. 

Öte yandan Kpler analisti Viktor Katona, İran’ın misillemenin sona erdiğini açıklamasının jeopolitik sıcaklığı düşürdüğünü söylerken, ING emtia stratejisi başkanı Warren Patterson “Saldırı, öncesindeki günlerde büyük ölçüde fiyatlandırılmıştı.” diyor.

Misilleme Sinyalleri Azaldı, Petrol Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC