BIST Şirket Haberleri

Migros ve Aksa Elektrik’ten GES Yatırımı

August 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Migros ve Aksa Elektrik’ten GES Yatırımı

Migros ve Aksa Elektrik, ortaklaşa bir projeye imza atıyor. İki şirket 16 MWp gücünde arazi tipi bir güneş enerjisi santrali inşa edilmesi konusunda iş birliği kararı aldı.

Elektrik İhtiyacı Nasıl Karşılanacak? 🛍️⚡

2024 yılının başından itibaren Çanakkale’den Artvin’e kadar 13 ilde bulunan 300’den fazla Migros mağazasının elektrik ihtiyacı, bu güneş enerjisi santrali sayesinde tamamen temiz enerji ile karşılanacak.

Santralin Teknik Detayları  🌞🔧

Santral, Malatya’da 170 bin metrekare alana kurulacak. Santralin inşaatında yaklaşık 29 bin adet güneş paneli kullanılacak. Bu panellerle yıllık ortalama 27 milyon kWh enerji üretimi hedefleniyor.

Migros ve Aksa Elektrik'ten GES Yatırımı

Kurulum ve İşletme Süreci 📅🔩

Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) İş Modeli ile santralin yaklaşık 6 ayda kurulumu planlanıyor. Proje yatırım desteği, tüm izinler, tasarım, kurulum ve bakım süreçleri Aksa Solar tarafından yönetilecek.

Çevresel Katkı: 🌳💨

Bu santral sayesinde her yıl yaklaşık yarım milyon ağacın atmosfere verdiği karbona eşdeğer, 12 bin ton karbon emisyonunun salınımı önlenecek.

Migros’un Kazancı ve Aksa Solar’ın Teklifi:💡💰

Bu iş birliği sayesinde Migros, enerji maliyetlerinde tasarruf sağlama şansına sahip olacak. Öte yandan Aksa Solar, müşterilere özel güneş enerjisi santrali projeleriyle enerji maliyetlerinde tasarruf etmelerine yardımcı olacak.

Migros ve Aksa Elektrik'ten GES Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP