Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 9 Eylül 2021

September 9, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 9 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4,514 (-0.13%)

Nasdaq

15,286 (-0.57%)

NYSE

16,731  (-0.42%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Oldukça kırmızı bir günü geride bırakırken umarız moraller yerindedir. Ortaya çıkan negatif haber dalgasının ardından, mega-şirket hisseleri salı günü gerçekleştirdikleri kazançları geri verirken, ufak hisseler genel itibarıyla çok daha fazla düşüş göstererek günü ekside kapattı.

Kısaca bahsetmek gerekirse, bazı şirketlerin gelecek planlarına yönelik daha az genişlemeci ve daha çok muhafazakar öngörülerde bulunmaları ve ABD devlet yetkililerinin hazinenin borç durumu hakkında uyarılarda bulunmaları ile finansal piyasalarda daha temkinli bir hava oluştu.

Dünün en çok yükselen sektörleri arasında hizmet (%1,79) ve hızlı tüketim ürünleri (%0,77) sektörü yer alırken; hammadde (-%1,02) ve enerji (-%1,30) sektörü de en çok düşen sektörler arasındaydı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

  1. 2. çeyreği zarar ederek tamamlamasının ardından Gamestop (GME) hisselerinde düşüş

  2. Pfizer (PFE)’dan Covid-19 aşısının 3. dozu için FDA’ya başvuru

  3. Toyota (TM)’nın elektrikli otomobili için 9 milyar dolarlık yatırım planı

🎮 Gamestop yine zararda… Şirket açıkladığı 2. çeyrek sonuçlarıyla beraber beklentilerin üzerinde bir hisse başına getiri ve gelir açıkladı. Şirketin gelirleri bir önceki seneye oranla %26 artarak 942 milyon dolardan 1,18 milyar dolara yükseldi.

  • Öte yandan, açıklanan bu sonuçlarla birlikte şirketin kârâ geçemeyip zarar ettiğinin görülmesiyle birlikte GME hisseleri piyasa sonrası saatte %9’a yakın geriledi. Şirket, 2. çeyrekte toplam 55 milyon dolarlık net zarar açıkladı.

💊 Pfizer’ın önündeki yol uzun… ABD Gıda ve İlaç Departmanı (FDA), geçtiğimiz ayın sonlarında Pfizer (PFE) ve BioNTech (BNTX)’in Covid-19 aşısına ilk onayı verdikten sonra şirket hisseleri yükselişe geçmişti.

  • Öte yandan, şirketlerin tam onay alma sürecindeki yolculuğu henüz yeni başlıyor. Beyaz Saray konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Pfizer/BioNTech ve Moderna (MRNA) aşılarının ek dozlarına 20 Eylül itibarıyla izin vermeyi planladıklarını söyledi.

🚙 Daha elektrikli bir geleceğe… Toyota Motor (TM), önümüzdeki 10 yıl boyunca yılda 2 milyon elektrikli araç satmayı planlamanın yanı sıra elektrikli otomobillerinin akü sistemleri için de önümüzdeki 10 yılda 9 milyar dolar harcayacağını belirtti.

Şirket ayrıca, 2030 yılına kadar 200 gigawatt saatlik akü gücü üretebilen toplam 70 EV akü üretim hattı kurmayı planlıyor.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

  • Gamestop (GME)

  • Pfizer (PFE)

  • BionTech (BNTX)

  • Moderna (MRNA)

  • Toyota (TM)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı