Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 8 Eylül 2021

September 8, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 8 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4,520 (-0.34%)

Nasdaq

15,675 (+0.15%)

NYSE

16,801  (-0.64%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Havaların yavaş yavaş serinlemeye başladığı bu güzel eylül gününden herkese selamlar! Dün piyasaları incelerken fark ettik ki, Nasdaq mayıs ayının ortasından bu yana ara ara düşse dahi NYSE’ye kıyasla yükselişine devam etmiş. Salı günü de yine aynı paralellikte, S&P 500 ve NYSE endeksleri düşerken, Nasdaq %0,15 yükselişle bir gün önceki rekorunu tazeledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

S&P 500’deki düşüş genel olarak, mega-şirketlerde devam eden güçlü yükselişlerle birlikte hafifledi. Apple (AAPL +%1.6) ve Netflix (NFLX +%2.7) yükselişle rekor tazeledi. İngiltere menşeili yatırım bankası Atlantic Equities, NFLX’in hedef fiyatını 780 dolar seviyesine taşıdı.

En çok yükselen sektörler arasında telekom (%0,45) ve tüketici ürünleri (%0,36) sektörü yer alırken; elektrik, su ve gaz hizmetleri (-%1,37) ve sanayi (-%1,77) sektörü de en çok düşen sektörler arasındaydı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

 1. Marvel’ın yeni filmi Shang-Chi sonrası AMC Entertainment hisseleri (AMC) rahatladı.

 2. Ford Motor (F), Apple’ın elektrikli araba yöneticisini işe aldı.

 3. Intel (INTC), çip üretimi planları ve akıllı taksi girişimi hakkında konuştu.

🎥 Sinemalarda işçi bayramı yoğunluğu… Marvel Stüdyolarının yeni filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” piyasaya çıktığı ilk üç gün itibarıyla ABD ve Kanada’da 71,4 milyon dolarlık bir satış ile pandemi döneminde yayınlanan en yüksek ikinci gişe açılışını yapmış oldu.

Filmin dünya çapındaki ilk dört günlük gösterimlerinde tahmini 146,2 milyon dolara ulaşması ile birlikte AMC Entertainment hisseleri (AMC) dün %8,65’lik yükselişle piyasaları 47,83 dolardan kapattı.

🚘 Ford Motor’dan büyük transfer… Ford Motor, şirketin yüksek teknoloji ve entegre sistemler sorumlusu (Chief Advanced Technology) olarak Doug Field’ı atadı.

Field, daha önceden Apple’ın (AAPL) elektrikli araç projesinde özel projeler başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu. Bu görevinden önce de Tesla’da (TSLA) mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev almaktaydı ve Tesla Model 3’ün piyasaya sürülmesinde aktif rol oynadı.

🚕 Intel ile sürücüsüz taksilerin geleceği… Intel (INTC), Almanya’da düzenlenen araba fuarının açılış konuşmasında, Avrupa’daki çip üretimini arttırma planlarının yanında, sürücüsüz araba sistemleri geliştiren yan kuruluşu Mobileye ile araç kiralama şirketi olan SIXT arasında planlanan “robot taksi” iş birliğini duyurdu. Şirket bu planı için, 2022’den itibaren ülkede pilot program başlatacak.

 • Ek olarak, çiplere yönelik endüstri talebinin 2030 yılına kadar %20’den fazla artacağını öngördüklerini ve bu talebi karşılamak için İrlanda’daki kapasitelerini artırarak, Avrupa’da yaklaşık 95 milyar dolarlık yeni çip üretim tesisleri kurmayı planladıklarını duyurdu.

👀 Bi’ Gözümüz Üzerinde

 • Gamestop (GME), bugün piyasalar kapandıktan sonra 2. çeyrek sonuçlarını açıklayacak. (Beklenti EPS: -0,66)

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Apple (APPL)

 • Netflix (NFLX)

 • AMC Entertainment (AMC)

 • Ford Motor (F)

 • Tesla (TSLA)

 • Intel (INTC)

 • Gamestop (GME)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı