Piyasa Öncesi

🗞 SEC’in Lucid’e Açtığı Soruşturma ve Omicron’dan İyi Haber (Çünkü Hiç Haber Yok)

December 7, 2021 • 8 dakika okuma süresi
🗞 SEC’in Lucid’e Açtığı Soruşturma ve Omicron’dan İyi Haber (Çünkü Hiç Haber Yok)

Merhaba Midaslı! ☀️

Bugün günlerden 7 Aralık Salı! Bir pazartesi sendromunu daha geride bıraktık. Peki, piyasalar pazartesiyi nasıl geçirdi? Dilersen hemen bakalım. 

Bugün yakından inceleyeceğimiz konu başlıkları şöyle:

💰 Salesforce ve Zoom, 580 milyon dolarlık yatırım yaptı.

📉 Moderna ve BioNTech, Bernie Senders’ın tweet’iyle düşüşe geçti.

🚙 Tesla, hatalı otopilot kameralarını değiştiriyor.

👨‍⚖️ SEC, Lucid’e soruşturma açtı.

👩🏽‍⚖️ Apple, Rusya Antitekel Bürosu’na karşı dava açıyor.

📈 Trump bağlantılı hisselerdeki ralli sönüyor.

Keyifli okumalar dileriz.

🚀 Piyasalar Açılmadan Önce

🗞 SEC’in Lucid’e Açtığı Soruşturma ve Omicron’dan İyi Haber (Çünkü Hiç Haber Yok)

‼️ Vadeli piyasalar, dünkü yükselişin ardından bugün de güne pozitif bölgede başlayarak piyasalara karşı olumlu yaklaşımların devam ettiği sinyalini veriyor.

 • Günümüz piyasalarında ulaştığımız son noktada “hiç haber yoksa, bu iyi bir haberdir” diyebiliyoruz.

📈 En çok yükselen ve düşen 4 S&P 500 hissesi (14.30 itibarıyla)👇

 • Intel (INTC, %8,65)
 • Transdigm (TDG, %8,05)
 • Kimco (KIM, %-0,38)
 • Merck (MRK, %-1,68)

📉 En yüksek hacimli 3 S&P 500 hissesi (14.30 itibarıyla)👇

 • Intel (INTC, %8,65)
 • Apple (AAPL, %1,77)
 • Carnival (CCL, %3,39)

❓ Neden Yükseldiler, Neden Düştüler?

🗞 SEC’in Lucid’e Açtığı Soruşturma ve Omicron’dan İyi Haber (Çünkü Hiç Haber Yok)

📊 S&P 500 %1,17 & Nasdaq %0,93 & Dow Jones %1,87

 • Borsalar, Omicron varyantı ile ilgili herhangi bir olumsuz haber olmadan geçen hafta sonunun ardından iyileşen yatırımcı algısından yararlandı.
 • İyileşen bu yaklaşımla birlikte S&P 500, 50 günlük hareketli ortalamasını geri kazanarak son günlerde en fazla baskıyla karşı karşıya kaldığı bölgelerde toparlanmış oldu.
🗞 SEC’in Lucid’e Açtığı Soruşturma ve Omicron’dan İyi Haber (Çünkü Hiç Haber Yok)

✈️ United Airlines (UAL, %8,32) & American Airlines (AAL, %7,88) & Delta Airlines (DAL, %6,00)

 • Her ne kadar ham petrol dün yükseliş gösterse de bu ek seyahat kısıtlamaları olasılığının azalmasıyla birlikte geçen hafta geriledikleri en düşük seviyelerinden sıçrayan havayolu hisselerindeki rallinin hızını kesemedi.
 • Ek seyahat kısıtlamaları olasılığının azalmasıyla birlikte, geçen hafta geriledikleri en düşük seviyelerinden sıçrayan havayolu hisselerindeki rallinin hızını, dün %5,46 yükselen ham petrol bile kesemedi!

🔔 Intel (INTC, %3,53)

 • Intel’in sürücüsüz araba şirketi Mobileye’ın hisselerinin, halka arz edileceği haberinin çıkmasının ardından Intel hisseleri yükselişe geçti. Kaynak
 • Intel, şirket hisselerinin 2022’nin ortalarında ABD’de halka arz edileceğini belirtti. Kaynak
 • Şirket hisseleri 14.30 itibarıyla vadeli piyasalarda bugün %8,65 yükselişte.

📈 Microsoft (MSFT, %0,98)

 • Microsoft’un, bazı iş ortaklarına aylık ödeme planından yıllık plana geçmedikleri takdirde Office aboneliklerine yakında %20 zam getireceğini belirtmesinin ardından şirket hisseleri yükselişini hızlandırdı.
 • Microsoft’un daha fazla kullanıcısını yıllık aboneliklere zorlayarak potansiyel gelirini daha iyi ölçümleyebileceği ve müşteri kaybıyla ilgili endişelerinin azalabileceği belirtildi. Kaynak

💥 Nvidia (NVDA %-2,13) & AMD (AMD, %-3,43) & Cisco (CSCO, %1,29) & IBM (IBM, %0,90)

 • Bugünün piyasasındaki temel anlatılardan biri de değer hisselerine karşı büyüme hisseleri anlatısıdır.
 • Hisse fiyatları muazzam oranlarda yükseliş yaşayan büyüme hisseleri, artan faiz oranı ortamı ile birlikte artık çok riskli gözükebiliyor.
 • Hisse performansları büyüme hisselerinin pek de yanına yaklaşamayan değer hisseleri ise büyüme hisselerinin bu düşüşünden zaman zaman pozitif etkilenebiliyor.

🔥 Dow Jones’un Öne Çıkan Hisseleri

 • Visa (V, %3,23): 24 Kasım’dan bu yana ilk kez 20 günlük hareketli ortalamasına (203,17) yaklaştı.
 • American Express (AXP, %3,03): Haftaya yükselişle başlasa da 20 günlük hareketli ortalamasının (166) altında olan AXP’nin bu seviyeye ulaşmak için güncel fiyatından yaklaşık %3 yükselmesi lazım.
 • Nike (NKE, %-0,78): Hisseleri 20 günlük hareketli ortalamasının (169,47) etrafında dalgalanmaya devam ederken Dow’un geri kalanının altında bir performans gösterdi.
 • Verizon (VZ, %-0,68): Güne yükselişle başlayan VZ, 52 dolar seviyelerinde karşılaştığı satışla birlikte günü negatif bölgede tamamladı.

🌏 Büyük Resim

🗞 SEC’in Lucid’e Açtığı Soruşturma ve Omicron’dan İyi Haber (Çünkü Hiç Haber Yok)

💻 11 sektörün tamamı günü pozitif bölgede tamamlarken 9 sektör %1’den fazla yükseldi. 

 • Enerji sektörü (+%1,5), ham petrolde gün boyu süren ralli sayesinde günü lider tablosunun zirvesine yakın bir noktada tamamladı.
 • Finans (+1,4) ve hammadde (+1,5) gibi büyümeye duyarlı diğer sektörler de karşılaştırmalı olarak daha yüksek bir kazançla günü tamamladı.

⚡️ Philadelphia yarı iletken endeksi ise günün düşük performans sergileyenleri arasındaydı.

 • Açılışla birlikte %3’ün üzerinde değer kaybeden endeks, piyasa kapanışına doğru değer kaybını toparladı.
 • Endeksin en çok yükseleni Intel (INTC, %3,53) olurken Power Integrations (POWI, %-7,78) ise en çok değer kaybeden oldu.

⏳ Vaktim Çok Az, Kısaca Neler Oluyor?

 • Discovery (DISCA): ABD’nin demokrat parti kulisleri, DISCA ve WarnerMedia (T) arasındaki olası birleşme konusunda endişeli. Kaynak
 • Johnson & Johnson (JNJ) Covid-19 ek doz aşısının antikor ve t-hücre artışında önemli bir gelişme gösterdiğini duyurdu. Kaynak
 • Amazon (AMZN), tedarik zincirindeki problemlerle savaşabilmek adına özel kargo gemileri kiralamaya başladı. Kaynak
 • Micron (MU), Atlanta’da yeni açacağı yarı iletken bellek tasarım merkezini duyurdu. Kaynak
 • SEC, güneş panellerindeki defolarla ilgili iddialar üzerine Tesla’yı araştırmayı hedefliyor. Kaynak
 • Toyota Motor (TM), 1,29 milyar dolarlık yeni otomotiv akü tesisi için Kuzey Carolina’daki Greensboro-Randolph Megasite’yi seçtiğini duyurdu. Kaynak

☕️ Zamanım Bol, Gündemde Neler Vardı?

1. Salesforce ve Zoom, Bir Yazılım Şirketine 580 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

💰 Salesforce (CRM), ServiceNow (NOW) ve Zoom (ZM), yazılım sağlayıcısı Genesys Cloud Services’e 580 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Salesforce (CRM) ve ServiceNow (NOW) finansmana katılırken Zoom (ZM) doğrudan çağrı merkezleri için yazılım yapan ve bir noktada halka açılmak isteyen Genesys’e yatırım yaptı.

2. Moderna ve BioNTech Hisseleri, Bernie Senders’ın Tweet’i Üzerine Düşüş Yaşadı

📉 Moderna (MRNA) ve BioNTech (BNTX), pazartesi günü Senatör Bernie Sanders’ın kritik bir tweet’i üzerine %16’dan fazla düşüş yaşadı. Sanders, attığı tweet’te Omicron varyantı tanımlandıktan sonra şirketlerin hisse senedi fiyatlarındaki artışı vurguladı.

Sanders’ın attığı tweet şöyleydi: “Bu gerçekten çok ayıp. Geçen hafta, Pfizer ve Moderna’daki 8 yatırımcı, Omicron varyantı hakkındaki haberler yayıldıkça 10 milyar dolar daha zengin oldu. Bu ilaç firmalarının aşılarını dünyayla paylaşmalarının ve açgözlülüklerini kontrol etmeye başlamalarının zamanı geldi. Yeter!”

3. Tesla Hatalı Otopilot Kameralarını Değiştiriyor

🚙 CNBC’nin haberine göre Tesla (TSLA), içindeki hatalı devre kartları nedeniyle ABD’de üretilen bazı Model S, X ve 3 araçlarındaki kameraları değiştiriyor. Bu kameralar düzgün çalışmadığında araçlar, kör noktalarında neler olup bittiğini göremeyebiliyor.

Şirket; henüz bir geri çağırma yayınlamadı fakat yetkili servis çalışanlarına, Tesla sahipleri için hatalı kameraları iyi niyet göstergesi olarak, ücretsiz değiştirme yetkisi verdi.

4. SEC, Lucid’e Soruşturma Açtı

👨‍⚖️ Lucid Group (LCID)’un halka açık bir şirket haline gelmesini sağlayan birleşmesini araştıran menkul kıymet düzenleyicileri şirkete mahkeme celbi gönderdi.

Bu konunun kapsamı veya sonucu hakkında bir güvence olmamasına rağmen soruşturmanın Churchill Capital Corp. IV ile Atieva şirketleri arasındaki iş birleşmesi, bazı projeksiyonlar ve açıklamalarla ilgili olduğu düşünülüyor. 

5. Apple, Rusya Antitekel Bürosu’na Karşı Dava Açıyor

👩🏽‍⚖️ Rusya Federal Antitekel Bürosu, ekim ayında Apple’a, App Store üzerinden satın alımlarda müşterilere alternatif ödeme seçenekleri sunmadığı ve dolayısıyla rekabete zarar verdiği iddiasıyla bazı suçlamalarda bulunmuş ve alternatif ödemeleri de kullanılabilir kılması yönünde kararlar yayınlamıştı.

Apple, bu App Store kararına itiraz ederek Rusya’ya karşı yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor. 

6. Trump Bağlantılı Hisse Senetlerindeki Ralliye Büyük Darbe

📈 Trump’ın yeni sosyal medya girişimi TRUTH Social’ın cumartesi günü yaptığı açıklamada yaklaşık 1 milyar dolar topladığını söylemesinin ardından Digital World Acq. hisseleri %22,3’e yakın yükseldi.

Öte yandan şirketin pazartesi günü yaptığı açıklamada, finansal düzenleyiciler tarafından bazı soruşturmalara maruz kaldığını açıklamasının ardından şirket hisseleri %2,9’luk değer kaybına varacak kadar geriledi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Rally in Trump-linked stocks fades after social media venture reveals regulatory inquiries

Apple Takes Legal Action Against Russia’s Anti-Monopoly Regulator

EV automaker Lucid Group under investigation by SEC

Tesla is replacing faulty Autopilot cameras in some cars, internal documents say

Salesforce, Zoom lead $580M investment in call center software company

Moderna, BioNTech plunge as Bernie Sanders slams ‘obscene’ profits and tells drug makers to share COVID-19 vaccines with the world

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı