Bültenler

🎯 2022’nin İlk Borsa Günü, Tesla’dan Rekor Teslimat

🎯 2022’nin İlk Borsa Günü, Tesla’dan Rekor Teslimat
Google News Icon Takip Et

Merhaba Midaslı! ☀️

Bugün yakından inceleyeceğimiz konu başlıkları şöyle:

👩🏽‍💻 ABD Goldman Sachs evden çalışmaya geri dönüyor.

🌈 Johnson & Johnson sıkıcı imajından kurtuluyor.

📝 AT&T ve Verizon, ABD’nin 5G kablosuz planlarını erteleme isteğini reddetti.

💵 Morgan Stanley, veri güvenliği davası için 60 milyon dolar ödeyecek.

Keyifli okumalar dileriz.

🚀 Piyasalar Açılmadan Önce

🎯 2022’nin İlk Borsa Günü, Tesla’dan Rekor Teslimat

‼️ Vadeli piyasalar geçen haftaki yükselişlerini sürdürerek güne pozitif bölgede başladı.

📈 En çok yükselen ve düşen 4 S&P 500 hissesi (13.30 itibarıyla)👇

 • Tesla (TSLA, +%6,76)
 • Alaska Air (ALK, +%2,69)
 • PTC Inc (PTC, %-1,79)
 • Weyerhaeuser Company (WY, %-2,70)

📉 En yüksek hacimli 3 S&P 500 hissesi (13.30 itibarıyla)👇

 • Tesla (TSLA, +%6,76)
 • Apple (AAPL, +%0,33)
 • Nvidia (NVDA, +%1,49)

👀 Bilmen Gerekenler

🎯 2022’nin İlk Borsa Günü, Tesla’dan Rekor Teslimat
Finviz.com, 2021 Yılı S&P500 Performansı

🚗 Tesla (TSLA, %-1,26)

 • Tesla (TSLA), 4. çeyrekte yeni bir rekor kırarak 308.600 adet araç teslimatı gerçekleştirdiğini açıkladı. Şirket böylece 2021 yılında toplam 936.172 adet aracının teslimatını gerçekleştirmiş oldu. 4. çeyrekte 267 bin, 2021’nin tamamı için de 897 bin araç teslim etmesi beklenen Tesla, böylece analist beklentilerini aşmış oldu. Kaynak

🔋 Nio (NIO, %-2,28), Xpeng (XPEV, +%2,92) & Li Auto (LI, +%0,46)

 • Geçtiğimiz cumartesi günü Çin’in ABD Borsalarındaki EV girişimlerinden NIO, XPEV ve LI, aralık ayı araç teslimatlarında çok güçlü rakamlar açıkladı.
 • Şanghay merkezli NIO, aralık ayında 10.489 araç teslimatıyla bir önceki yıla göre teslimatlarını %49,7 artırırken kasım ayının rakamlarına (10.878) kıyasla teslimat adetlerini düşürdü. Kaynak
 • XPEV teslimatları ise %181 artarak 16 bin araca ulaştı. Kasım ayındaki 15.613 adetlik teslimat hacmini de geçerek yeni bir rekor kırdı. Kaynak
 • LI, aralık ayında 14.087 adet Li One hibrit SUV teslimatıyla bir önceki yıla oranla %130 artış yakaladı. 4. çeyrekte 35.221 adet aracının teslimatını gerçekleştirerek 30-32 bin adetlik 4. çeyrek hedefinin ve 3. çeyrekteki 25.116 adetlik teslimatının üzerine çıkmış oldu. Kaynak
🎯 2022’nin İlk Borsa Günü, Tesla’dan Rekor Teslimat

🦠 Covid-19

 • G. Kore, Omicron varyantına bağlı ilk ölümleri bildirdi. Ölümlerinden sonra yapılan testte Omicron pozitif çıkan 90 yaşında iki kişi, G.Kore’nin Omicron bağlantılı ilk ölümleri oldu. Yetkililer yine de iki hastanın kesin ölüm nedenini araştırmaya devam ediyor. Kaynak
 • ABD’de koronavirüs vaka sayısı 56,14 milyona, ölümleri ise 847 binin üzerine çıktı. Kaynak
 • Avustralya’daki vaka sayıları rekor kırsa bile Omicron’un etkileri çok daha hafif olduğu için hükümet, ülke ekonomisini yeniden açma planlarını ilerletebileceklerini belirtiyor. Kaynak
 • Omicron vaka sayılarındaki artışla birlikte geçtiğimiz pazar günü dünya çapında 4 binden fazla uçuş iptal edilirken bunların yarısından fazlası ABD uçuşları oldu. Kaynak

🗓 Ekonomik Takvim

 • Bir önceki FED toplantısının notları ve tutanakları, 5 Ocak Çarşamba günü TSİ 22.00’de açıklanacak. FED’in bu sene için planladığı 3 adet faiz artırımı görünürken bu plana ve zamanına yönelik ayrıntıların ve yorumların değerlendirilmesi borsalar için büyük önem taşıyor.
 • Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi, 7 Ocak Cuma günü TSİ 16.30’da açıklanacak. Beklentilerin çok altında gelen kasım ayının verisinin ardından aralık ayı dikkatle izlenecek. Beklenti, 400 bin kişi açıklanması yönünde.

☕️ Bana Bu Kadar Yetmez, Detaylı Anlat!

🎯 2022’nin İlk Borsa Günü, Tesla’dan Rekor Teslimat

1. ABD Goldman Sachs, Evden Çalışmaya Geri Dönüyor

👩🏽‍💻 Goldman Sachs (GS), Omicron varyantının hızla yayılmasıyla rakiplerini izleyerek ofise dönüş planlarını değiştiriyor. Goldman Sachs, ABD personelini 18 Ocak’a kadar evden çalışmaya teşvik ediyor.

Fakat, Goldman’ın ofisleri bazı Covid-19 güvenlik protokolleriyle açık kalmaya devam edecek. Önlemlerin arasında; aşı gereksinimi, 1 Şubat’tan itibaren destekleyici aşı gereksinimi, 10 Ocak’tan itibaren iki haftada bir yapılan testler ve maske zorunluluğu bulunuyor.

2. Johnson & Johnson Sıkıcı İmajından Kurtuluyor

🌈 Johnson & Johnson (JNJ), ilaç portföyünü genişleterek işlerini büyütmek için adımlar atarken sıkıcı imajını da geride bırakıyor.

Şu anda 173 dolar civarında işlem gören hissenin, 2022’de hisse başına 10,38 dolar getiri sağlaması beklenirken hissenin temettü verimi ise %2,5 ile oldukça güven sağlıyor.

3. AT&T ve Verizon, ABD’nin 5G Kablosuz Planlarını Erteleme İsteğini Reddetti

📝 Verizon ve AT&T, ABD Hükümetinin yeni nesil kablosuz teknolojinin kullanıma sunulmasını geciktirme talebini reddetti.

Pazar günü telekomünikasyon devlerinden ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg ve Federal Havacılık İdaresi Başkanı Steve Dickson’a gönderilen ortak bir mektupta; ABD havayollarının yeni bir 5G kablosuz internet hizmetinin havacılığa zarar verebileceği yönündeki endişelerini reddetti.

4. Morgan Stanley, Veri Güvenliği Davasını Çözmek için 60 Milyon Dolar Ödeyecek

💵 Morgan Stanley, bazı eski bilgi teknolojilerinden dolayı kişisel verilerini ifşa ettiğini söyleyen müşterilerin davasını çözmek için 60 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Yaklaşık 15 milyon müşteri adına önerilen toplu davanın ön çözümü Manhattan Federal Mahkemesi’ne sunuldu ve ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres tarafından onaylanması bekleniyor.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Morgan Stanley to pay $60 million to resolve data security lawsuit

AT&T, Verizon Reject U.S. Request to Delay 5G Wireless Plans

Goldman Sachs asks U.S. employees to work from home until Jan. 18

Johnson & Johnson, Shaking Off Its Stodgy Image, Is One of Our Stock Picks for 2022

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı