Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 3 Eylül 2021

September 3, 2021 • 5 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 3 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4,536 (+0.28%)

Nasdaq

15,331 (+0.14%)

NYSE

16,845  (+0.24%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Bugün piyasalar için oldukça önemli bir gün, çünkü tarım dışı istihdam verisi bugün TSİ 15.00’te açıklanıyor. O yüzden bugünkü bültenimizde çokça bu veriden ve öneminden bahsedeceğiz. Ama bültene geçmeden önce dün piyasalarda neler oldu, bir göz atalım.

Genelde piyasalardaki yükselişleri hep mega-değerli şirketler omuzlarken, dün daha çok ufak çaplı şirketleri sahnede gördük. Büyük şirketler sahanın kenarında soluklanırken, Alphabet (GOOGL; -%1,33), Facebook (FB; -%1,78), Amazon (AMZN; -%0,46) ve Microsoft (MSFT; -%0,23) günü ekside kapatanlar arasındaydı.

S&P 500, günü sadece %0,1 yükselişle kapatırken, ABD borsalarındaki daha ufak ve orta ölçekli şirketleri kapsayan S&P Midcap 400 endeksi günü %0,3 yukarıda tamamladı. En çok yükselen sektörler arasında enerji (%2,54) ve sağlık (%1,08) sektörü yer alırken, telekom (-%0,67) ve teknoloji (-%0,11) sektörü de en çok düşen sektörler arasındaydı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

 1. Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi bugün açıklanacak.

 2. Federal Havacılık Dairesi, Virgin Galactic’in (SPCE) uçuş seferlerini geçici olarak durdurdu.

 3. Netflix (NFLX) ve Spotify (SPOT) hisseleri, Apple (APPL) ve Google’ın (GOOGL) uygulama pazarlarındaki abonelik kurallarını gevşetecekleri haberinin ardından yükseldi.

Özel Dosya: Tarım Dışı İstihdam Verisi

🤔 Nedir?

Tarım dışı istihdam verisi; ABD’de her ay ekonomiye yeni katılan işçi sayısından, tarım sektöründeki yeni işçi sayısının çıkarılması ile hesaplanır.

 • Tarım işçilerinin hesaplamadan çıkarılmasının nedeni, tarım sektöründeki çalışma sürelerinin ve dönemlerinin ürün ve hizmet sektörüne oranla daha düzensiz ve mevsimsel olmasından kaynaklıdır. Bunun yanında tarım sektöründe kayıtsız çalışan işçi sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden hem çalışan toplam kişi sayısını belirlemek zordur hem de belirli bir çalışma düzeni yoktur.

❗️ Neden Önemlidir?

Tarım dışı istihdam verisi, ABD’deki en önemli işsizlik verisi göstergesi olduğundan, ülke ekonomisinin sağlığını en iyi ölçen verilerden kabul edilir. Daha ileride açıklanacak GSYİH ve sanayi üretimi gibi veriler için önden fikir oluşturur. Bu verinin iyi veya kötü gelmesi, sonraki verilerin de performansı üzerine fikir verir.

 • Bir ülkede ne kadar çok kişi iş sahibi olursa, o kadar çok üretim ve zenginlik oluşur.

Bu yüzden, tarım dışı istihdam verisi ABD Borsaları üzerinde etki gücüne sahiptir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin ABD Borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, düşük gelen bir verinin de negatif etki etmesi beklenir.

👀 Nasıl Etkiledi?

Kaynak: FRED

Kaynak: FRED

Pandemi ile birlikte işsizlik oranlarında görülen sıçrama, 2020 Nisan’ında açıklanan -20,687 milyon kişi ile ABD tarihinde 1939’dan bu yana görülen en düşük tarım dışı istihdam verisi olmuştu. Bu dönemde S&P 500 endeksi %30’dan fazla değer kaybetmişti.

🏛 Beklenti Nasıl?

Geçtiğimiz ay yayınlanan tarım dışı istihdam temmuz verileri için beklenti 870 bin iken, beklentilerin üzerinde 943 bin olarak açıklanmıştı. Bugün açıklanacak olan Ağustos verileri içinse, analist beklentileri 750 bin kişi.

📱 Teknoloji devlerinin ezici baskıları kalkıyor mu? Güney Kore’nin çıkardığı yasa ile birlikte artık App Store ve Google Play Store’un uygulama içi alımlardaki tekeli kalkacak gibi gözüküyor.

Artık yasa ile birlikte iki dev, Netflix ve Spotify gibi içerik platformlarının, kullanıcıların abonelik ödemelerini gerçekleştirebilmeleri için kendi web sitelerine yönlendirmesine izin verilecek. Bu sayede, uygulama geliştiricilerinin App Store ve Google Play Store’un talep ettiği -çokça tartışmalı- %30 komisyon ücretini atlayarak kendi siteleri üzerinden tam fiyatla kullanıcı ödemelerini almaları kolaylaşacak.

 • Netflix (%1,11) ve Spotify (%6,57) hisseleri dün piyasaları yükselişle kapattı.

🛩 Virgin Galactic’in planlarında değişiklik… Dünya yörüngesine yapılacak ticari uçuşlarla birlikte doğan bu yeni sektör, ilk zamanlarında federal gözetimin altına girmiş gözüküyor. Yasak ile birlikte, şirketin dün açıkladığı insanlı araştırma ekibinin eylül sonu veya ekim başına doğru planladığı uçuşu şimdilik ertelemesi gerektiği anlamına geliyor.

Planlanan bu uçuş, yerçekimi geçişlerinin insan vücudu üzerindeki etkilerini incelemeyi planlıyordu. Şirket hisseleri haberin ardından %2,92 düşerek günü 26,01 dolardan tamamladı.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Google (GOOGL)

 • Facebook (FB)

 • Amazon (AMZN)

 • Microsoft (MSFT)

 • Apple (APPL)

 • Virgin Galactic (SPCE)

 • Netflix (NFLX)

 • Spotify (SPOT)