Piyasa ├ľncesi

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021
Google News Icon Takip Et

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 5004.549 (%0,30) Nasdaq15.215 (%0,62) NYSE17.099  (%-0,09)

Merhaba Midaslı! ☀️

Piyasalar kazançlarına hız kesmeden devam ederken Perşembe günüyle birlikte S&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Böylece piyasalar art arda 7. yükseliş gününü tamamlamış oldu.

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021

⏳ Bu Haftanın Gündemi

🟢 S&P 500’ün sektör tarafında 7 sektör yükselirken 4 sektör günü düşüşle tamamladı.

🏦 Yatırımcıların bir gözleri de, Biden Hükümetince konuşulmaya başlanan özel sektör vergisi planlarında. 

 • ABD Hükümeti cephesinde, özellikle Mega-cap şirketleri etkileyebilecek yeni vergi planları tartışılsa da, şimdilik bir sonuca bağlanmış değil.

🏅 Mega-cap hisseler ise bugün piyasalardaki yükselişleri göğüsleyen tarafta yer aldılar. Özellikle 3. çeyrek kazançlarının açıklanmasıyla birlikte, MGK günü %0,71 yükselişle tamamladı.

 • Facebook (FB, +%5,06), Apple (AAPL, +%3,47), Tesla (TSLA, +%3,26) ve Microsoft (MSFT, +%3,00) haftalık olarak yükselenler arasındaydı.

📉 VIX, 2021’in en düşük seviyesine geriledi. Dün 15 puanın altına kadar düşen endeks, bugünkü açılışını 15,24 puandan yaptı.

🚀 Bitcoin yükseldiği 67 bin dolar seviyesinden %5,79 düşerek Perşembe gününü 62 bin dolar seviyelerinden kapattı.

 • Aynı gün içerisinde çok konuşulan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i ise %5,08 değer kaybederek günü 41,08 dolardan tamamladı.

🇹🇷 Yerel piyasalarda ise bugünkü gündem, TCMB faiz kararı sonrasında %4,41 artışla 9,62 TL’ye ulaşan dolar kuru. Dünkü karar sonrasında ise TUR günü %2,32 düşüşle 20,56 dolardan kaparken, son 1 aylık değer kaybı %6,33’e ulaştı.

JPMorgan ise açıklanan faiz kararının ardından, Türkiye için yıl sonu enflasyon hedefini %19,9’a yükseltti. Önümüzdeki ay içinse TCMB tarafından 100 baz puanlık bir faiz indirimi öngördüğünü belirtti.

 • Borsa İstanbul ise dün ABD piyasalarına eşlik ederek +%1,58 ile son zamanların en büyük günlük yükselişini gerçekleştirerek ülke enflasyonuyla birlikte yükselişini sürdürüyor.
 • Dünün en çok yükselen BİST100 hissesi ise Halk GYO (HLGYO, +%9,62) oldu.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

💸 Air Liquide, 3. çeyrek gelir beklentilerini aştı.

📡 Verizon, kablosuz ev internet hizmeti kayıtlarını açıkladı.

📱Google, Google Play Store komisyon ücretlerini düşürdü.

1. Pandemi Sonrası Sektör İyileşmelerinin de Etkisiyle Air Liquide, 3. Çeyrek Gelir Beklentilerini Aştı

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021
Görsel: Air Liquide

Air Liquide, cuma günü yaptığı açıklamada, elektronik endüstrisindeki hareketlenme ve şirketin endüstriyel ticaret tarafının toparlanmasının da etkisiyle üçüncü çeyrek gelir beklentileri aştığını bildirdi.

Endüstriyel gaz şirketi, grup gelirinin eylül ayının sonuna kadar olan üç ayda 6,7 milyar dolara ulaştığını ve geçen yılki 5,8 milyar dolardan yaklaşık %17 daha yüksek olduğunu söyledi.

 • Şirket ayrıca, gelir dağılımında sağlığın payının, pandemi sırasında tıbbi oksijen sağlamaya katılımından kaynaklı olarak %14,5 arttığını da belirtti.

2. Verizon, Kablosuz Ev İnternet Hizmeti Kayıtlarını Açıkladı

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021
Görsel: AdWeek

Verizon Communications, yüksek hızlı internet bağlantılarını kablosuz bir şekilde evlere getirmek için geliştirdiği teknolojiye üç yıl harcadı.

Hizmet, mobilden farklı olarak 4G ve 5G sinyallerinin bir karışımını kullanacak. Verizon; ağı, 80 şehrin bazı bölgelerine genişleterek; T-Mobile US, Comcast ve Charter Communications gibi kablo şirketleriyle rekabet edebilmek için yüksek ve sabit hat tipi hızları hedefleyecek.

 • Üçüncü çeyrek için 55 bin yeni kablosuz geniş bant abonesi bildiren Verizon, toplam abone sayısını 150 bine çıkardı. Verizon Finans Direktörü Matt Ellis ise çarşamba günü verdiği bir röportajda, “Büyüme fırsatı konusunda çok heyecanlıyız.” dedi.

3. Google, Uygulama Mağazasındaki Komisyon Ücretlerini Düşürdü

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 22 Ekim 2021
Görsel: MobileApp Daily

Google (GOOGL); Google Play Store’daki tüm abonelik tabanlı komisyonlarını %15’e düşürdü.

 • Google; geliştiricilerden aldığı komisyon oranını ilk yılda %30, ikinci yıldan itibaren %15 yapmak yerine artık ilk günden itibaren yalnızca %15 oranında ücretlendireceğini söyledi.
 • Şirket, bir açıdan Apple’ın daha önce yaptığı komisyon ücretlerini düşürme hareketini takip etti.
 • Ayrıca “Google Play Medya Deneyimi Programı”ndaki belirli uygulamalar için bu oranın %10’a kadar düşebileceğini de söyledi. Program; e-kitap, video ve ses gibi medya üreticilerinin, Android için geliştirme yapmaya teşvik etmek için bu yılın başlarında başlatılmıştı.

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Facebook (FB) hisseleri, Snap’in 3. çeyrek kazanç raporunun ardından düştü. Kaynak
 • Intel (INTC) hisseleri, çip üreticilerinin önümüzdeki yıllarda daha düşük marjlar öngörmesi üzerine düşüşe geçti. Kaynak
 • Apple (AAPL), gizlilik değişiklikleri reklam işini vurdukça Snap (SNAP) hisseleri %25 düştü. Kaynak
 • Tüm sosyal medya mecralarından uzaklaştırılan Trump, TRUTH Social isminde kendi sosyal medya mecrasını kurdu. 
  • Trump Media & Technology Group (TMTG)’un, Miami merkezli Digital World Acquisition (DWAC) ile bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açılacağı haberiyle birlikte DWAC hisseleri %332,92 arttı! Kaynak

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Google lowers Play Store fees to 15% on subscription apps, as low as 10% for media apps

Verizon ‘Excited’ as It Discloses Sign-Ups for Wireless Home Internet Service

Air Liquide Third-Quarter Revenue Rose

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı