Piyasa Öncesi

Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021

Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021
Google News Icon Takip Et

Merhaba Midaslı! ☀️

Çarşamba günüyle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan ABD piyasaları, art arda 6. yükseliş gününü tamamladı.

  • Eylül ayı boyunca ABD piyasaları her ne kadar yatırımcıları üzmüş olsa da, ekim ayının başından bu yana belirsizliklerin azalması ve VIX’in düşmesi gibi göstergelerle yakaladığı yükseliş ivmesiyle, hemen hemen tüm kayıplarını yerine geri koymuş gibi gözüküyor!
Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021
Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021

⏳ Bu Haftanın Gündemi

📈 3. çeyrekte son tablo: Verizon (VZ, +%2,23), CSX (CSX, +%1,02) ve Tesla (TSLA, %-0,04) beklentilerin üzerinde, ASML Holding (ASML, %-4,40) ve IBM (IBM, %-0,17) beklentilerin altında sonuçlar açıkladı.

🟢 S&P 500’ün sektör tarafında 8 sektör yükselirken, 3 sektör günü düşüşle tamamladı.

🏅 Mega-cap hisseler son günlerdeki yükselişlerini geri verirken, değer hisseleri beklentilerin üzerindeki çeyrek kazançlarıyla birlikte yükselişi göğüslediler. 

  • Verizon (VZ, +%2,4), Abbott Labs (ABT, +%3,32), Anthem (ANTM, +%7,69) yükselenler arasındaydı.

📉 VIX, son 6 ayın en düşük aralığına yaklaştı. Dün 15,32’ye kadar gerileyen endeks, bugünkü açılışını %1,40 yükselişle gerçekleştirdi.

🚀 Bitcoin’in 67 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasıyla, çok konuşulan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i de %3,17 artışla günü 43,27 dolardan tamamladı.

  • Dün %2,68 yükselen Bitcoin’in karşısında, ProShares Bitcoin Strategy ETF’i %3,17 yükseldi.

🇹🇷 Yerel piyasalarda ise bugünkü gündem, TCMB’nin politika faiz oranını 200 baz puan indirme kararı alması. Karar sonrası Dolar/TL kuru yükselişe geçti.

  • Borsa İstanbul da ABD piyasalarına eşlik ederek +%0,21 ile günü yükselişle tamamlayan dünya borsaları arasındaydı. Dünün en çok yükselen BİST100 hissesi Gübre Fabrikaları (GUBRF, +%6,57) oldu.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

💰 PayPal, Pinterest’i satın alabilir.

🔋 Tesla, otomobillerindeki pil hücrelerinin türünü değiştirecek.

💻 Udemy, ABD’de halka arz olmaya hazırlanıyor.

1. PayPal’ın, Pinterest’i 45 Milyar Dolara Satın Almayı Teklif Ettiği Öne Sürüldü

Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021
Görsel: Paypal

Bloomberg’ün dünkü haberine göre; California merkezli ödeme sistemi olan PayPal’ın (PYPL), Pinterest (PINS)’i 45 milyar dolara satın almayı teklif ettiği öne sürüldü. 👇

  • Gizli kaynağın verdiği demece göre, müzakerelerin hâlâ devam ettiği ve kısa bir sürede sonuçlanmayabileceği söylendi.
  • Pinterest (PINS) hisseleri, PayPal (PYPL)’ın sosyal medya şirketini satın almayı düşündüğüne dair bu haberin ardından %9,4 arttı.
  • Bu satın alım gerçekleşirse, Microsoft (MSFT)’un 2016 yılında 26.2 milyar dolarlık LinkedIn satın alımını geride bırakacak.

2. Tesla, Otomobillerinde Kullandığı Pil Hücrelerinin Türünü Değiştirecek

Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021
Görsel: Alphr

Tesla (TSLA), standart menzilli araçlarında kullandığı pil hücresi kimyasını değiştirdiğini söyledi. Yeni pillerle, Tesla’nın daha uzun menzilli araçlarında kullanmaya devam edeceği nikel-kobalt-alüminyum yerine bir lityum-demir-fosfat (LFP) kimyası kullanılacak.

Guidehouse Insights Baş Analisti Sam Abuelsamid, “LFP temelli hücrelerin önemli derecede ucuz olmasının yanı sıra nikel ve kobalta ihtiyaç duymaması da avantajlı bir durum, ayrıca LFP’nin istikrarlı olması bu pilleri daha güvenli hale getiriyor.” dedi.

💸 Bu değişiklikle Tesla, arabalarındaki kâr marjlarını fiyatları yükseltmeden artırabilir.

3. Kurucuları Arasında İki Türkün de Bulunduğu Udemy, Nasdaq’ta “UDMY” Sembolüyle Listelenmeye Başlayacak

Midas ile Piyasa Öncesi – 21 Ekim 2021
Görsel: Udemy

183 binden fazla dersi ve 65 binden fazla içerik üreticisiyle dev çevrimiçi öğrenme platformu Udemy, ABD’de halka arz oluyor.

Udemy, önümüzdeki çarşamba günü gerçekleşmesi planlanan halka arzında ilk fiyatlamasını 27 ila 29 dolar arasında belirlerken, toplam 14,5 milyon hisse sunacak.

👉 Şirket, Nasdaq’ta “UDMY” koduyla listelenecek. Şirketin halka arzını, Morgan Stanley ve JP Morgan sorumluluğunda, toplam 11 banka organize edecek.

🏃 Bir Adım Gerisi

Şirket, 30 Haziran’da sona eren altı aylık süreçte 29,4 milyon dolarlık net zarar açıklamıştı. Bu miktar, bir önceki yıl kaydedilen 52,5 milyon dolar zarara kıyasla çok daha düşüktü. Aynı dönemler içinde şirketin geliri ise 201,4 milyon dolardan 250,6 milyon dolara yükselmişti.

🍟 Başka Neler Oluyor?

  • Tesla, üçüncü çeyrekte rekor gelir ve kâr bildirdi. Kaynak
  • Kinder Morgan (KMI)’ın 3. çeyrek gelirleri, yakıt talep hacmini artırmasıyla %30 yükseldi. Kaynak
  • Facebook (FB), yalnızca bir sosyal medya platformu olmadığı ve pazarda temiz bir sayfa açmak istediği için isim değişikliğine gitmeyi planlıyor.Kaynak

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Yabancı stratejistler TCMB faiz kararı beklentisini açıkladı

PayPal in $45 bln bid for Pinterest

Tesla will change the type of battery cells it uses in all its standard-range cars

Online-learning platform Udemy to offer 14.5 million shares in IPO priced at $27 to $29 each

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı