Piyasa ├ľncesi

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 18 Ekim 2021

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 18 Ekim 2021
Google News Icon Takip Et

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 5004.471 (%0,75) Nasdaq14.897 (%0,50) NYSE16.871  (%0,76)

Merhaba Midaslı! ☀️

Piyasadaki beklentilerin yavaş yavaş çözümlenmesiyle birlikte belirsizliklerin kısmi olarak azaldığı ve borsanın yükselişe geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Önümüzde daha birçok belirsizlik ve hem pandemi hem de enflasyon odaklı problemler olsa da, şimdilik güzel bir hafta geçirdiğimiz için mutluyuz. 

pi-onc-sekt-.png

⏳ Bu Haftanın Gündemi

📈 3. çeyrek sezonu geçtiğimiz hafta pozitif bir başlangıç yaptı. Kazançlarını açıklayan şirketler ortalama %16’lık bir artışla beklentilerin üzerinde kazanç açıkladılar. 

piy-onc-futurespsd.png

🏦 Finans sektöründen gelen beklenti üzeri 3. çeyrek sonuçları ile Goldman Sachs (GS) +%3,8 ve Charles Schwab (SCHW) +%3,6 liderliğinde sektör getirisi 5 günlük +%1,23’e ulaştı.

💰 Bu haftanın ana odak noktası 3. çeyrek kazançları olacak. Netflix, Tesla ve Snapchat gibi birçok büyük şirket kazançlarını bu hafta içerisinde açıklayacak.

 • Bu hafta 3. çeyrek kazançlarını açıklayacak şirketler ve beklenen EPS değerleri için bültenimizin sonuna göz atmayı unutmayın!

❗️ Şirketlerin kârlılıklarına ve dolayısıyla önümüzdeki çeyrek kazançlarına dair piyasalardaki tedirginlikler hâlâ duruyor.

 • Bunlar arasında fabrikaların üretim kapasitelerindeki darboğazlar, tedarik zincirlerindeki aksamalar, işsizlik oranlarındaki artışlar ve artan enerji fiyatlarının şirketlerin gelecekteki kârlarını baltalama endişeleri bulunuyor.

🛒 Eylül ayı perakende satış verileri beklentilerin üzerinde açıklandı. Amazon (AMZN) +%3,84 ve Target (TGT) +%7,34 bu hafta perakende sektörünün en çok yükselenleri arasındaydı.

👉 VIX haftaya yatay bir başlangıç yaptı.

⛽️ Pandemi kısıtlarının ardından düzlüğe çıkmaya çalışan havayolu sektörü, ekim ayı boyunca %10’a yakın artan ham petrol fiyatları başta olmak üzere yükselen enerji fiyatlarıyla birlikte artan yakıt maliyetlerinden negatif etkileniyor.

 • (DAL, %-5,42) ve (LUV, %-6,72) değer kaybı yaşayan havayolu şirketleri arasında yer aldı.

🇹🇷 Yerel piyasalarda ana odak noktası Dolar/TL kurundaki artış oldu. Ay başından bu yana dolar kuru %4,5’a yakın yükselirken, BIST 100 endeksi %0,5’e yakın değer kazandı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

🎬 Squid Game, Netflix’e 900 milyon dolar kazandıracak.

🔋 Stellantis ve LG Energy Solution ortak girişimini duyurdu.

🚗 Tesla hisseleri 8 haftalık kazanç serisine girdi.

1. Squid Game, Netflix’e 900 Milyon Dolar Kazandıracak

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 18 Ekim 2021

Bloomberg’ün haberine göre; Netflix’in popüler TV programı Squid Game, şu ana kadar şirket için 891,1 milyon dolar kazanç sağlarken; ilerleyen süreçte 900 milyon dolarlık bir kazanç sağlayacak.

Bloomberg ayrıca, Squid Game’in çekiminin 21,4 milyon dolara mal olduğunu da ortaya koydu. Bölüm başına yaklaşık 2,4 milyon dolar maliyetle çekilen dizi, Netflix’in bazı büyük şovlarından çok daha ucuz olmasına karşın çok daha büyük bir getiri sağlayacak.

 • Squid Game, 132 milyon kişinin en az iki dakika izlediği, küresel bir hit ve Netflix’in en çok izlenen orijinal şovu haline geldi. Bu, 82 milyon kişi tarafından izlenen önceki rekor sahibi Bridgerton’ı açık ara farkla geride bırakıyor.

2. Stellantis (STLA) ve LG Energy Solution Ortak Bir Girişime İmza Attı

106961642-1634535449226-gettyimages-1234403188-FRANCE_STELLANTIS.jpeg

Stellantis (STLA) ve LG Energy Solution; Kuzey Amerika’da lityum iyon pil modülleri üretmek için ortak bir girişim oluşturmak üzere anlaşma imzaladığını duyurdu.

Stellantis; bu ortak girişimin, satışlarının %40’ından fazlasını elektrikli araçlardan oluşturma hedefine katkı sağlamasını planlıyor. Planlanan bu yeni tesisin 2024’ün ilk çeyreğinde başlaması ve yıllık 40 GW saat üretim kapasitesine sahip olması hedefleniyor.

 • Yeni tesiste üretilen piller, Stellantis marka ailesi altında satılacak ve yeni nesil elektrikli araçlara kurulum için ABD, Kanada ve Meksika’daki Stellantis tesislerine tedarik edilecek.

3. Tesla Hisseleri Son 8 Ayın En Yüksek Seviyesini Gördü

c256222af75c09e11624ba3445631562.jpeg

Tesla hisseleri; Jefferies Analisti Philippe Houchois’in, elektrikli araç liderinin Çin pazarındaki talebe ilişkin endişeleri geride bıraktığını söyleyerek, fiyat hedefini ve kazanç tahminlerini artırmasının ardından cuma günü son sekiz ayın en yüksek seviyesini gördü.

Houchois, küresel yarı iletken kıtlığının otomobil üretimi üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili olarak ise; Tesla’nın kıtlıkla başa çıkmak için kendini rakiplerinden daha iyi bir yere konumlamış olduğunu, dolayısıyla onlar kadar etki altında bulunmadığını söyledi.

👀 Nasıl Etkiledi?

TSLA, %3.02 artarak şubattan bu yana en yüksek kapanış fiyatına ulaştı. 

Geçtiğimiz hafta toplam %7.3’lük artış ile art arda 8. haftasını da kazançla tamamlayarak, Şubat 2020’de sona eren 12 haftalık bir seriden bu yana en uzun soluklu kazanç serisine imza attı!

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Nakliye krizi öyle bir seviyelere geldi ki bazı şirketler 2 milyon dolar veya daha fazlasına hava kargo uçağı kiralamaya başladı. Kaynak
 • Sonic Automotive (SAH) hisseleri, üst düzey tahvil tekliflerinde 1,15 milyar dolar arttı. Kaynak
 • Facebook (FB), Avrupa’dan 10 bin kişiyi işe almayı planlıyor.Kaynak

👀 Bi’ Gözümüz Üzerinde

 • Apple bugün TSİ 20.00’de lansman etkinliğini gerçekleştirecek. Şirketin yeni Mac ve Macbook Pro ürünlerini tanıtması bekleniyor. 
 • Google 19 Ekim Salı günü TSİ 20.00’de Google Pixel 6 cihazının lansman etkinliğini gerçekleştirecek.

3. çeyrek kazançlarını açıklayacak şirketler:

19 Ekim Salı 

 • Johnson & Johnson  (JNJ), beklenti EPS: 2,36 dolar.
 • Procter & Gamble (PG), beklenti EPS: 1,59 dolar.
 • United Airlines (UAL), beklenti EPS: -1,65 dolar.
 • Netflix (NFLX), beklenti EPS: 2,56 dolar.

20 Ekim Çarşamba

 • Verizon (VZ), beklenti EPS: 1,36 dolar.
 • Tesla (TSLA), beklenti EPS: 1,50 dolar.
 • IBM (IBM), beklenti EPS: 2,50 dolar.

21 Ekim Perşembe

 • AT&T (T), beklenti EPS: 0,79 dolar.
 • Intel (INTC), beklenti EPS: 1,11 dolar.
 • Snap (SNAP), beklenti EPS: -0,11 dolar.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Netflix’s Squid Game will generate nearly 900 million dollars for the company

Stellantis and LG Energy Solution start JV for lithium-ion battery production in North America

Tesla stock climbs to 8-month high after Jefferies boosts price target, profit view

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı