Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 16 Eylül 2021

September 16, 2021 • 4 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 16 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.480 (+0,85%)

Nasdaq

15.161 (+0,82%)

NYSE

16.626  (+0,79%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Uzun bir aradan sonra 3 büyük endeksin de yeşillerle kapattığını görebildik (sonunda!). ABD piyasaları çarşamba gününü karşılaştırmalı olarak oldukça iyi geçirirken, “hemen hemen” salı günkü düşüşün kayıplarını da toparlamış oldu. S&P 500 içerisinde Apple (AAPL, %0,61)’dan sonra en büyük ikinci şirket olan Microsoft (MSFT, %1,7) da hisse geri alım programı ve temettü haberi sonrası yükselişiyle endekse katkısı olan şirketler arasındaydı.

Özellikle enerji sektöründeki yükselişlerin göz doldurucu olduğunu söyleyebiliriz. Exxon Mobil (XOM, %3,44), Chevron (CVX, %2,12), Total (TTE, %2,88) ve BP (BP, %4,54) en çok yükselen enerji hisseleri arasındaydı.

S&P 500’ün sektör tarafı da günü çoğunlukla yeşil kapatırken 11 sektörün 10’u yükseliş gösterdi. Dünün en çok yükselen sektörleri arasında enerji (%3,82) ve sanayi (%1,12) sektörü yer alırken; elektrik, su ve gaz hizmetleri (-%0,15) sektörü değer kaybı yaşayan tek sektördü.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

 1. GreenSky (GSKY) hisseleri, Goldman Sachs (GS)’ın şirketi satın alımı sonrası %42 yükselişte

 2. Delta varyantının etkileriyle birlikte Yum China (YUMC) hisselerinde düşüş

 3. American Financial Group (AFG)’tan özel temettü kararı

🪄 Hokus pokus ve hisselerin dönüşümü… GreenSky (GSKY), Goldman Sachs (GS)’ın kendisine sunduğu satın alım teklifini kabul ettiğini duyurmasının ardından şirketin hisseleri %53,2’ye kadar değer kazandı. Gün içerisinde gelen satışlarla birlikte günü toplamda %42,08 yükselerek 11,90 dolar seviyesinden tamamladı.

GreenSky (GSKY)’ın hisselerinin tamamı için gerçekleşecek olan anlaşmanın toplam değeri 2,2 milyar dolar. Yani, yaklaşık olarak hisse başına 12,11 dolarlık bir değerlemeye denk geliyor. Anlaşma öncesi 7 dolar civarında olan GSKY hissesi neredeyse iki katına varan bir değerlemeyle karşılaşınca, haliyle değerleme seviyesine doğru yükseldi.

 • Bundan sonrasında ise, elinde GSKY hissesi bulunduran her yatırımcının 1 adet GSKY hissesi, 0,03 adet Goldman Sachs (GS) hissesine dönüşecek. 2022’nin ilk çeyreğinde bu işlemin tamamlanması bekleniyor.

🦠 Restoranlara delta etkisi… Operasyonlarını Çin’de sürdüren ama merkezi ABD’de bulunan bir fast food zinciri markası Yum China (YUMC), gelecek çeyreklere dair yatırımcılarına sunduğu güncellemede, Delta varyantının Çin’de 16 eyaleti etkilediğini ve restoran endüstrisinin bu vaka artışlarından da önemli ölçüde etkilendiğinden bahsetti. Şirket, kârlarının üçüncü çeyrekte %50-60 oranında azalmasını beklediğinden bahsetti.

Yum China (YUMC)’nın açıklamasının ardından şirket hisseleri dün %5,91 değer kaybederek günü 57,60 dolardan tamamladı.

💰 Sürpriz temettü haberi… American Financial Group (AFG)‘un yönetim kurulu, hisse başına 4 dolarlık özel temettü dağıtımını onayladı. Şirket hissesinin dünkü kapanış fiyatı (132,18 dolar) üzerinden hesaplarsak eğer, şirketin dağıtacağı 4 dolarlık temettüsünün verimi yaklaşık %3,02’ye denk gelmiş olacak.

Şirket aldığı bu son temettü kararı ile birlikte, bu yıl içerisinde onayladığı üçüncü özel temettü dağıtımını gerçekleştirmiş olacak. American Financial Grup (AFG), özel temettülerini 2012 yılından bu yana dağıtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz bu son 10 yıl içerisinde, şirket toplamda 15 kere özel temettü dağıtımı kararını gerçekleştirdi.

 • Özel temettüler, normal temettülere kıyasla düzenli bir dağıtım periyoduna sahip değildir. Şirketler, iyi giden finansal operasyonlarının ardından nakit rezervlerinde bir artışla karşılaştıklarında, hem yeni yatırımcıları çekmek hem de var olan yatırımcıların bağlılıklarını artırmak gibi amaçlarla tek sefere mahsus olarak “özel temettü” dağıtım kararı alabilirler.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Apple (AAPL)

 • Microsoft (MSFT)

 • Exxon Mobil (XOM)

 • Chevron (CVX)

 • Total (TTE)

 • BP (BP)

 • Goldman Sachs (GS)

 • GreenSky (GSKY)

 • Yum China (YUMC)

 • American Financial Group (AFG)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı