Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 15 Eylül 2021

September 15, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 15 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.443 (-0,57%)

Nasdaq

15.037 (-0,45%)

NYSE

16.497  (-0,83%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Dün açıklanan ağustos enflasyon verisinin korkulandan daha iyi bir seviyede olmasıyla birlikte (Beklenti: +%0,3 / Gerçekleşen: +%0,1) 3 büyük endeks, günü oldukça “mütevazı” bir yükselişle açtılar. Öte yandan açılıştan bir müddet sonra güneşli havalar tersine döndü. Yeterli coşku ve talepte bir alım ile karşılaşmayan piyasalar, kapanışa doğru gün içinde aldıkları kazançların tamamını geri verdiler.

S&P 500’ün sektör tarafı da günü tamamen kırmızı kapattı. 11 sektörün 11’i de düşüş gösterdi. Dünün en çok düşen sektörleri arasında bir önceki günün en yükselenleri enerji (-%1,55) ve finans (-%1,41) sektörü yer alırken; sağlık (-%0,12) ve bilişim (-%0,14) sektörü de en az değer kaybeden sektörler arasındaydı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

 • Yükselen Covid-19 endişesi sonrası havayolu hisseleri düşüşte

 • Microsoft (MSFT)’tan 3 büyük haber: hisse geri alımı, hedef fiyat revizesi ve temettü artışı

 • Comcast (CMCSA) hisselerinde abone rakamları sonrası düşüş

👀 Kapanma korkusu… Birçok havayolu hissesi, tekrardan kapanma döneminin geleceği endişesi ve havayolu şirketlerinin bekleneni veremeyen raporları sebebiyle düşüşe geçti.

Çin’in Fujian eyaletinde Covid-19 vakalarının artmasının ardından çıkan sokağa çıkma yasağı haberi ve American Express (AXP, -%1.2)’ten kurumsal seyahat harcamalarının beklenen oranda artış belirtileri göstermediğine dair raporu sonrası American Airlines (AAL, -%0,51), Southwest Airlines (LUV, -%1,43), Delta Airlines (DAL, -%1,84) ve United Airlines (UAL, -%2,16) düşüşe geçen havayolu hisseleri arasındaydı.

🔥 3 büyük haber… Salı günü Microsoft (MSFT) tarafından oldukça önemli haberler kulaklarımıza geldi. Öncelikle şirket, 60 milyar dolara kadar hisse geri alım programı planladığını açıkladı.

 • Zaman zaman şirketler, kendi hisselerini belirledikleri fiyat aralıklarından borsadan geri satın alırlar.

  Bu geri alımların nedenleri arasında, şirketin kendi hissesinin fiyatının düşük olduğunu düşünmesi nedeniyle elindeki hisse adedini artırmak istemesi, yatırımını kendi hissesine yaptığı mesajını vermesi veya yatırımcılarına kendi hisselerinin arkasında durduğu mesajını vererek güven sağlaması gibi birçok neden yer alabilir.

Bunun yanında şirket, her 3 ayda bir verdiği çeyreklik temettü miktarını %11 oranında artıracağını duyurdu. Goldman Sachs ise, MSFT için belirlediği 305 dolarlık hedef fiyat seviyesini revize ederek 331 dolara yükseltti. *

Dün şirket hisseleri düşen piyasaya rağmen %1’e yakın artış sağlayarak günü 299,79 dolardan tamamladı.

📺 Yavaşlayan büyüme… ABD’nin en büyük kablolu yayın platformlarından biri olan Comcast (CMCSA), pandeminin ilk zamanlarında büyümeyi hızlandırdıklarını ancak ilerleyen dönemlerde abone sayılarının artış oranında yavaşlama yaşadıklarını belirtti. *

Dün piyasaların açılmasıyla birlikte çok hızlı değer kaybeden şirket hisseleri, günü toplamda %7,30 değer kaybıyla tamamladı.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • American Express (AXP)

 • American Airlines (AAL)

 • Southwest Airlines (LUV)

 • Delta Airlines (DAL)

 • United Airlines (UAL)

 • Microsoft (MSFT)

 • Comcast (CMCSA)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı