Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 13 Eylül 2021

September 13, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 13 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.458 (-0,77%)

Nasdaq

15.115 (-0,87%)

NYSE

16.563  (-0,60%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Geçtiğimiz hafta piyasalar zaman zaman su yüzeyine yükselse de, 3 büyük endeks de haftayı değer kaybıyla tamamlamaktan kaçamadı. Özellikle geçtiğimiz cuma günü Apple’ın Epic Games ile olan mahkeme kararı sonrasında başta Apple (AAPL, -%3,3) olmak üzere birçok büyük teknoloji şirketi hissesi cuma gününü değer kaybıyla tamamladı.

Apple’ın ardından Alphabet hisseleri de (GOOG, -%2,06) verilen hukuki kararın Google Play gelirlerine verebileceği zarar beklentisiyle günü düşüşle tamamladı.

Geçtiğimiz hafta S&P 500’ün sektörel tarafı için durum çok da farklı değildi. 11 S&P 500 sektöründen 11’i de haftayı düşüşle kapattı. Emlak (-%3,85) ve sanayi (-%3,13) sektörü en çok düşen sektörler arasında yer alırken, telekomünikasyon (-%1,09) ve dayanıklı tüketim malları (-%0,32) görece en az düşen sektörler konumundaydı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

  1. Beklenti üstü 2. çeyrek sonrası Affirm (AFRM) hisseleri yükselişte

  2. Apple (AAPL), TV+ platformu için atağa kalkıyor: 2 kat daha fazla içerik

  3. Çin hükümetinin Alipay’i “düzenleme” planları

📈 Hız kesmiyor… Daha henüz bir ay önce Amazon ile ortaklığını duyuran ve hisseleri %50’ye yakın yükselen Affirm’in (AFRM) hisseleri, şimdi de beklentilerin üzerinde açıkladığı 2. çeyrek sonuçları ile yükselişte. Şirketin açıkladığı sonuçların ardından AFRM hisseleri cuma gününü %35’e varan yükselişle tamamladı.

🍿 Hollywood’un gözleri yaşlı… Apple (AAPL) gelecek yıl içerisinde çıkarmayı planladığı dizi ve filmlerinin sayısını önemli ölçüde arttırarak, haftada en az bir içeriğe kadar orijinal TV+ dizisi veya filmi çıkarmayı hedefliyor. Bu yıl içerisindeki dizi ve film frekansına bakıldığında, şirket bu planı ile birlikte neredeyse iki katından fazla içerik üretmeye başlamış olacak.

Şirketin bu yıl için planı ise, Apple TV+ reklam ve pazarlama stratejisi için en az 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırması yönünde.

⚔️ Çin tipi regülasyona doğru… Bu aralar Çinli regülatörlerin gözlerini diktiği bir diğer teknoloji şirketi de, dijital ödeme sistemi sağlayıcısı olan Alipay. Alibaba (BABA)’nın da üyesi olduğu Ant Grubu’na ait, 1 milyardan fazla kullanıcısı olan ödeme sistemi Alipay, Çin hükümeti tarafından “yeniden yapılandırılarak” parçalanmak ve bağımsız bir uygulama haline getirilmek isteniyor.

Regülatörlerin akıllarındaki plan, Ant Grubu’nun sahip olduğu kullanıcı verilerini, bir kısmı devlet yönetiminde olacak yeni bir kredi puanlama girişimine devretmesini de gerektirecek.

👀 Bi’ Gözümüz Üzerinde

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

  • Apple (AAPL)

  • Alphabet (GOOG)

  • Affirm (AFRM)

  • Alibaba (BABA)

  • Zoom (ZM)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı