Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 10 Eylül 2021

September 10, 2021 • 4 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 10 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4,493 (-0.46%)

Nasdaq

15,248 (-0.25%)

NYSE

16,663  (-0.41%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Çarşamba günü kadar derin olmasa da yine değer kayıplarıyla geçirdiğimiz bir piyasa gününü daha geride bıraktık. S&P 500 endeksi dün gerçekleştirdiği düşüşle birlikte art arda düşüş yaşadığı 4. günü yaşadı.

Endeksin sektör tarafında da durumlar pek iç açıcı değildi. 11 S&P 500 sektöründen 8 tanesi düşüş gösterdi. Emlak (-%2,12) ve sağlık (-%1,17) sektörü en çok düşen sektörler arasında yer alırken, finans (%0,25), enerji (%0,12) ve hammadde (%0,07) sektörleri de yükselen sektörler konumundaydı.

Fed’in faiz kararı öncesinde piyasaların geleceğine yönelik belirsizlikler sürerken, hisse senetleri de bu belirsizlik içerisinde dün işlem saatlerinde çıkan haberlerin tam tersi yönde hareket sergiledi. Örnek olarak, düşen petrol fiyatlarına (%-1,6) rağmen enerji sektöründeki hisseler yükselirken, havayolu sektöründe 3. çeyreğe dair öngörülen rakamlar düşmesine rağmen de havacılık sektöründeki hisseler yükselişe geçti.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

  1. Humanigen (HGEN)’in Covid-19 ilacına FDA reddi sonrası şirket hisselerinde büyük düşüş

  2. Rocket Lab USA (RKLB)’dan yeni sözleşme: 5 uydusu için fırlatma görevi

  3. Mastercard (MA)’dan kripto para hamlesi

💉 Duvardaki bir diğer tuğla… ABD Gıda ve İlaç Departmanı (FDA)’nın reddettiği yüzlerce ilaç arasına Humanigen (HGEN)’in henüz deneysel tedavi aşamasında olan ilacı “Lenzilumab” da eklendi. Şirketin Covid-19 tedavisi için geliştirdiği ilacın reddedilme nedeni olarak “İlacın tedavisindeki risklerin, faydalarından daha ağır basması” gerekçe gösterildi.

Çıkan haberin ardından şirket hisseleri tarihindeki en büyük hareketlerden birini yaparak güne %59,60 düşüşle başladı. Ardından gelen alımlarla birlikte yükselerek günü toplamda %47,25 düşüşle tamamladı.

🚀 Rocket Lab için yeni ufuklar… ABD’nin önde gelen uydu ve uzay taşımacılığı şirketi olan Rocket Lab USA (RKLB), nesnelerin interneti (IoT) alanında küresel çapta bir oyuncu olan müşterisi Kinéis için, 5 adet Electron modeli uydusu üzerinden anlaşarak, uyduları yörüngeye yerleştirmek üzere Kinéis ile sözleşme imzaladığını duyurdu. Fırlatma görevi için planlanan tarih ise 2023 olarak belirlendi.

İki şirket arasındaki anlaşmanın duyurulmasının ardından RKLB hisseleri günü %37,30 artışla 20,72 dolardan tamamladı.

  • Şirket, şu ana kadar toplamda 105 adet uydusunun fırlatma görevini gerçekleştirilmiş.

💳 Kripto dünyasına adım adım… Dünyanın en büyük 2. kredi kartı ve ödeme sistemi şirketi olan Mastercard, kripto para sistemleri ve blockchain üzerindeki ilgisini her geçen gün daha da derinleştiriyor. Şirket dün yaptığı açıklamada, kripto para özelinde kara para aklamayı önleme hizmetleri sunan blockchain analitik şirketi CipherTrace’i satın aldığını duyurdu.

Mastercard, bu satın almanın “dijital paralar alanında bireysel ve kurumsal müşterilerine ve işletmelere dijital varlıklarını nasıl saklayacakları konusunda daha fazla seçenek sunma amacıyla” gerçekleştiğini belirtti.

👀 Bi’ Gözümüz Üzerinde

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

  • Humanigen (HGEN)

  • Rocket Lab USA (RKLB)

  • Mastercard (MA)

  • Nvidia (NVDA)

  • Advanced Micro Devices (AMD)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı