B├╝ltenler

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 1 Ekim 2021 ­čŚ×

October 1, 2021 ÔÇó 5 dakika okuma s├╝resi
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 1 Ekim 2021 ­čŚ×

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.307 (-%4,76)

Nasdaq

14.448 (-%5,31)

NYSE

16.144  (-%2,75)

Merhaba Midaslı! ☀️

Her 3 endeks de her ne kadar güne pozitif başlamış olsa da, finansal piyasaların kamburu olan belirsizlik, yatırımcıları yine pek rahat bırakmadı. Eylül ayının bitmesiyle birlikte, şöyle bi’ geri dönüp baktığımızda 7 aylık yükselişin ardından S&P 500 endeksinin ilk defa bir ayı düşüşle kapattığını görüyoruz.

Enflasyon korkuları ve Delta varyantı endişelerinin yanında özellikle bir gözümüzü üzerinde tuttuğumuz “borç tavanı yükseltilecek mi?” tartışmaları, belki de uzun zaman sonra geçirdiğimiz en kötü ayın öne çıkan haberleri arasında yer alıyor.

 • Borç tavanı, ABD Hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade eder.

  Bu kadar önemli olma nedeni ise, borç tavanı yükseltilmediği takdirde, ABD Hükümetinin faturalarını ödeyemeyebilecek olması. Faturalarını ödeyemeyen bir hükümet de, borsa bir yana, tüm ülke ekonomisi için büyük bir tehlikedir.

Dün piyasalar kapandıktan sonra ABD kongresinde yapılan oylamayla birlikte, ABD Hükümetini 3 Aralık’a kadar finanse etmek için geçici bir çözüm yasası onaylandı. Ancak henüz borç tavanının yükseltilmesine dair net bir karar verilmiş değil. Bu konuda bir kararın çıkması için son tarih ise 18 Ekim.

🔍 Peki, sektörler? S&P 500’ün sektör tarafı günü tamamen düşüşle kapattı. Dünün en az düşen sektörleri arasında iletişim (%1,30) ve bilişim & teknoloji (%0,87) sektörü bulunurken; dayanıklı olmayan tüketim malları (-%0,39) ve sanayi (-%0,21) sektörü de en çok değer kaybı yaşayan sektörlerden oldu.

🥇 Endeksi Yenenler: Dün, günü %1,19 değer kaybıyla tamamlayan S&P 500’ün karşısında günü yükselişle tamamlayan büyük şirketler de vardı. Netflix (NFLX, %2,09), NVIDIA (NVDA, %1,44), Eli Lilly (LLY, %0,65) ve Facebook (FB, %0,27) endeksin üzerinde performans sergileyen hisseler arasındaydı.

😞 Endekse Yenilenler: Perşembe gününün kaybettiren büyük şirketleri arasında Oracle (ORCL, -%4,18), Toyota (TM, -%3,93), Morgan Stanley (MS, -%1,87) ve Boeing (BA, -%1,98) yer aldı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

✈️ United Airlines aşı zorunluluğuna karşı gelen çalışanlarını işten çıkardı.

🙅‍♂️ Zoom’un Five9’ı satın alması hissedarlar tarafından reddedildi.

📈 AMD hisseleri dün yükselişteydi.

1. United Airlines, Aşı Karşıtı Çalışanlarını İşten Çıkardı

United-Airlines-Grounded_Thumbnail.jpg

United Airlines (UAL) 30 Eylül perşembe günü, şirketin zorunlu Covid-19 aşı politikasına karşı gelen çalışanlarında azaltmaya gitti.

 • Chicago merkezli havayolu firması, ABD merkezli 320 personelin şu anda Covid-19 aşılama politikasına uymadığını ve son iki günde %46’lık bir düşüşe işaret ettiğini söyledi. United Airlines (UAL) aynı zamanda, aşı muafiyeti olanlar hariç, ABD merkezli çalışanlarının %99,5’inin de Covid-19’a karşı aşılandığını söyledi. Fakat şirket, önümüzdeki günlerde aşılanmamış personel sayısında daha fazla düşüş bekliyor.

2. Zoom’un Five9’ı Satın Alması Hissedarlar Tarafından Reddedildi

VL23MJS77FJEJIBEXVNSTYTQO4.jpg

Video konferans devi Zoom ve bulut tabanlı iletişim merkezi Five9, 30 Eylül Perşembe günü öğleden sonra yaptıkları açıklamada, daha önce yapmış oldukları birleşme anlaşmasını feshettiklerini söyledi.

Birleşme, Five9 hissedarlarından yeterli oyu alamadı.

👀 Zoom ilk olarak temmuz ayında Five9’ı 14,7 milyar dolara satın almayı planladığını duyurmuştu. Bu satın alma girişiminin sebebi, Zoom’un çağrı merkezi yazılımında önemli bir oyuncu olmasına yardımcı olmaktı.

3. AMD Hisseleri Neden Bugün Daha Yüksek İşlem Görüyor?

im-252302.jpeg

Advanced Micro Devices (AMD), AMD EPYC 7003 destekli N2D Sanal Makinelerinin tanıtımıyla Google Cloud’un, AMD EPYC™ işlemcilerinin kullanımını genişlettiğini duyurdu.

Google Cloud Ürün Yönetimi Direktörü Nirav Mehta, AMD ile gerçekleştirdikleri işbirliği ve en yeni AMD EPYC işlemcilerinin yetenekleri sayesinde, müşterilerin bu yeni nesil teknolojiyi kullanarak çok daha iyi bir performans alabileceklerini söyledi.

🚀 Haberin ardından AMD hisseleri perşembe günü %3 artış göstererek 103,38 dolardan işlem gördü.

👉 Advanced Micro Devices dünya çapında faaliyet gösteren, mikroçip üreticisi bir şirkettir.

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Bakır, pirinç, alüminyum ve plastik alanında üretim yapan Mueller Industries (MLI), %113 yıllık kazanç artışı ile geçtiğimiz yılın hissedar getirilerini aştı. Kaynak

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Netflix (NFLX)

 • NVIDIA (NVDA)

 • Eli Lilly and (LLY)

 • Facebook (FB)

 • Oracle (ORCL)

 • Toyota (TM)

 • Morgan Stanley (MS)

 • Boeing (BA)

 • United Airlines (UAL)

 • Zoom (ZM)

 • AMD (AMD)

 • Mueller Industries (MLI)

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

The Senate moves to advance a bill raising the U.S. debt limit, inviting another clash with Republicans.

United Airlines cuts number of workers facing termination over vaccine noncompliance

Zoom Acquisition of Five9 Collapses After Shareholders Vote it Down

Why AMD Shares Are Trading Higher Today

AMD Expands Collaboration With Google Cloud to Deliver Faster Application Performance and Elevate 

Business Productivity with AMD EPYC™ Processors

*Mega-cap şirketler, piyasa değeri 200 milyar dolar ve üstü olan şirketlerdir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı