Bültenler

Midas Bakışı: Google Pixel Fall Lansman Özel Dosya

October 19, 2021 • 5 dakika okuma süresi
Midas Bakışı: Google Pixel Fall Lansman Özel Dosya

Beklenen an geldi! Google’ın uzun süredir beklenen Pixel Fall lansman etkinliği, bugün gerçekleşecek. Geçtiğimiz aylarda etkinlikle ilgili birçok sızıntı haber çıkmıştı. Bu sızıntıların ardından Google haberleri doğrulayarak, Pixel Fall etkinliğinde piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’yu tanıtacağını duyurdu. 

Hazır konusu açılmışken; Apple’ın yeni etkinliğini, Pixel Fall lansman etkinliğinden bir gün önce gerçekleştirmesini de hâlâ oldukça manidar buluyoruz!

Gelin, lansman etkinliği öncesi Google cephesinde neler oldu ve neler bekleniyor biraz yakından bakalım.

🏃 Bir Adım Geriden, Google Lansmanları ve GOOGL Fiyatı

Google’ın Pixel ürün serisinin Android akıllı telefonları olan Pixel 3, Pixel 4 ve Pixel 4a lansmanlarını ele alarak üzerinden şirket hisselerinin bu tarihlerdeki performansına bir göz atalım.

Zaman aralığı olarak sırasıyla; lansman tarihinden önceki 1 aylık süre, lansmandan hemen sonraki 5 piyasa günü ve lansmandan sonraki 1 aylık sürede GOOGL’ın hareketlerini inceleyelim.

Midas Bakışı: Google Pixel Fall Lansman Özel Dosya
Midas Bakışı: Google Pixel Fall Lansman Özel Dosya

GOOGL’ın son 3 lansman çerçevesinde fiyat hareketine baktığımızda, genel olarak lansman gününe doğru hisse fiyatının arttığını, lansman sonrasında ise düşüşe geçtiğini görüyoruz. Bakalım yarın gerçekleşecek Pixel 6 lansmanı şirketin hisselerinde nasıl bir etki yaratacak, merakla bekliyoruz!

👀 Lansmana Bir Kala, Şirkette Neler Oluyor?

Şirketin 19 Ekim’de gerçekleştireceği Pixel Fall lansman etkinliği öncesi, özellikle son 1 ay içerisinde şirketin planlarına dair birçok haber çıkmıştı. Lansman öncesinde bizleri neler bekliyor, şirket geleceğe dair neleri planlıyor, birlikte inceleyelim.

📱Kendin yap, kendin kullan… Google (GOOGL); Nikkei Asya’dan gelen bir rapora göre Chromebook ve tablet bilgisayarları için kendi tasarladığı yarı iletken çipleri kullanmayı planlıyor. Şirket ayrıca bir sonraki telefonu Pixel 6 için ilk kez kendi işlemcilerini kullanacağını açıklamasının ardından Pixel akıllı telefonları ve diğer cihazları için kendi çiplerini tasarlama çabalarını arttırdığını da bildirildi. 

🚦Şimdi karşıya geçebilirsiniz… Google; geçtiğimiz haftalarda sinyal ışıklarını optimize etmek için yapay zeka kullanarak İsrail’deki 4 yerde yakıt kullanımını ve trafik gecikmelerini %10 ila %20 oranında azalttı. Şirket aynı yazılımı daha sonrasında Rio de Janeiro’da test etmeyi planladığını açıkladı.

🚘 Sürücüsüz araçlar yollarda… Alphabet’in sahibi olduğu ve otonom sürüşte teknik lider olarak kabul edilen Waymo, geçtiğimiz yıl Arizona’da tamamen sürücüsüz taksi yolculuklarını test etmişti. Şirketin başka yerlerdeki genişlemesi, endüstri beklentilerine ve önceki planlamalarına göre geride kaldı.

🌿 Sürdürülebilirlik çekişmesi devam ediyor… Google; şirketlerin sürdürülebilirlik bütçelerine yardımcı olmak adına, kullandıkları bulut tabanlı yazılımların karbon emisyonu ve çevresel analizlerini sağlamak için uydu görüntülerini açıklama kararı aldı. 

  • Google, Microsoft ve Amazon, yıllardır sürdürülebilirlik konusunda rekabet içerisinde. Şirketler; paydaşların baskısı altında olan şirketlere, iklim değişikliği ışığında operasyonlarını yeniden düşünmeleri için harekete geçti.

🔎 Gerçek haberin adresi olma mücadelesi… Google, bu ayın başında “Big Moments” isimli, son dakika haberleriyle ilgili gerçek zamanlı bilgi vermek adına yeni bir arama özelliği geliştirdiğini duyurdu. 

  • Öte yandan, bir olay meydana geldiğinde insanların gerçek zamanlı bilgi almak için Twitter ve Facebook’a daha sık baktığı da bilinen bir gerçek. Google, yeni arama özelliğiyle bu durumun önüne geçmeyi planlıyor.

💰 Dijital dönüşüm yayılıyor… Google, ekim ayının başında Afrika’da dijital dönüşümü desteklemek için önümüzdeki beş yılda 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Yatırım, diğer programların yanı sıra küçük işletmelere yardımcı olmak için denizaltı kablosunu ve düşük faizli kredileri içeriyor.

  • Google ayrıca, kıta çapındaki girişimlere 50 milyon dolar yatırım yapan Afrika Yatırım Fonu’nu da başlattı.
  • Diğer yandan, San Francisco merkezli kâr amacı gütmeyen bir kredi kuruluşu olan Kiva ile ortaklaşa Nijerya, Gana, Kenya ve Güney Afrika’daki küçük işletmelere 10 milyon dolarlık düşük faizli krediler verecek.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

TradingView GOOGL Chart

In Israel, Google tests AI tech to better time traffic lights

Google self-driving spinoff Waymo begins testing with public in San Francisco

Google is Developing ‘Big Moments’ Feature For Breaking News

Google to invest $1 billion in Africa over five years

Google Cloud unveils carbon footprint tracker, satellite imagery suite

Google developing own CPUs for Chromebook laptops

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı