Apple Haberleri

Apple Lansmanı Özel Dosya

Apple Lansmanı Özel Dosya
Google News Icon Takip Et

Apple’ın genellikle her yıl eylül ayında düzenlediği ve spot ışıklarının altına da iPhone’ları konumladığı Keynote etkinliği şirketin sadece müşterilerini değil, aynı zamanda yatırımcılarını da yakından ilgilendiren bir etkinlik. Çünkü hangi yeni ürünlerin piyasaya çıkacağının ötesinde, Apple hisselerinin nasıl davranacağı da ayrı bir merak konusu oluyor.

Finansal piyasalarda her ne kadar tarih kendisini kesin bir istikrarla tekrar etmese de daha önceden hisselerin nasıl hareket ettiğini inceleyerek merakımızı biraz da olsa giderebiliriz.

Kuş Bakışı

📈 Apple Lansmanları ve AAPL Fiyatı

👀 Lansmana Bir Kala, Şirkette Neler Oluyor?

Her zamanki gibi yeni içeriklerimiz hakkında yorum, öneri ve her türlü geri bildirimlerini duymak için sabırsızlanıyoruz!

İyi okumalar dileriz,

Midas

Apple Lansmanı Özel Dosya

 

📈 Bir Adım Geriden, Apple Lansmanları ve AAPL Fiyatı

Apple’ın kendi işlemcisi olan M1 çipleri duyurduğu lansmanı ve son 3 iPhone lansmanını ele alarak, şirket hisselerinin bu tarihlerdeki performansına bir göz atalım.

Zaman aralığı olarak sırasıyla, lansman tarihinden önceki 1 aylık süre, lansmandan hemen sonraki 5 piyasa günü ve lansmandan sonraki 1 aylık sürede AAPL’ın hareketlerini inceleyelim.

📲 12 Eylül 2018

“Gather Around” Lansmanı

Tanıtılan Ürünler: Apple Watch 4, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR

Apple Lansmanı Özel Dosya

📲 10 Eylül 2019

“By Innovation Only” Lansmanı

Tanıtılan Ürünler: Apple Watch 5, iPhone 11, iPhone Pro, iPhone Pro Max ve 7. Nesil iPad.

Apple Lansmanı Özel Dosya

❗️ Şirket hisseleri lansmanı takip eden yaklaşık 20 haftalık süre boyunca %51,27 yükselerek 81,96 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

📲 13 Ekim 2020

”Hi, Speed” Lansmanı

Tanıtılan Ürünler: 5G teknolojisine sahip iPhone 12 ve iPhone 12 Pro, MagSafe ve Homepod Mini

Apple Lansmanı Özel Dosya

📲 10 Kasım 2020

“One More Thing” Lansmanı

Tanıtılan Ürünler: Apple’ın kendi geliştirdiği M1 çipine sahip Mac bilgisayarları.

Apple Lansmanı Özel Dosya

❗️ Şirket hisseleri lansmanı takip eden yaklaşık 3 aylık süre boyunca %23,45 yükselerek 145,09 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Apple’ın son yıllarda gerçekleştirdiği iPhone lansmanlarına baktığımızda, zaman zaman lansman gününe yaklaşırken değer kazandığını, lansman sonrasında ise tanıtılan ürünlerin beklentileri karşılama oranlarına göre değer kaybı veya kazancı yaşadığını söyleyebiliriz.

Apple Lansmanı Özel Dosya

 

👀 Lansmana Bir Kala, Şirkette Neler Oluyor?

Şirketin 14 Eylül’de TSİ 20.00’de gerçekleştireceği lansmanından önce özellikle son 1 ay içerisinde şirketin gelecek planlarına ve üretim süreçlerine dair birçok haber çıkmıştı. Lansman öncesinde bizleri neler bekliyor, şirket geleceğe dair neleri planlıyor, birlikte inceleyelim.

💳 Cüzdanlardan telefonlara… Apple, ABD’deki bazı eyaletlerde, dijital cüzdan uygulaması olan Wallet’a eyalet kimliklerini eklenebilir hale getirecek. Yeni işletim sistemi iOS 15 ile gelecek özellikle birlikte, kullanıcılar ehliyetlerini ve eyalet kimliklerini Wallet uygulamasında saklayabilecekler.

💥 App Store savaşlarında son dalga… Video oyunu “Fortnite”ın geliştiricisi Epic Games, geçtiğimiz sene uygulama içerisinde kendi ödeme sistemini yerleştirerek App Store ödeme komisyonunu atlamayı denemiş, Apple da bunun üzerine oyunu App Store’dan kaldırmıştı. Sonrasında şirkete dava açan Epic Games’in yargı süreci 10 Eylül’de sonuçlandı.

Özetle, Epic Games geçtiği senelerde atlattığı komisyon gelirlerini Apple’a ödemekle yükümlü tutulurken, Apple da bundan sonra uygulama geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini uygulamalarının içerisine yerleştirmelerine engel olamayacak. Analistlere göre bu yenilik, Apple’ın App Store gelirlerini etkileme gücüne sahip.*

  • Apple, 2013’ten bu yana App Store üzerinden kazandığı miktarı açıklamıyor. Öte yandan 2020 yılında App Store üzerinde yapılan toplam harcama miktarının 72,3 milyar dolar olduğunu ve Apple’ın komisyon oranlarının %15 ile %30 arasında değiştiğini göz önüne alırsak, şirketin platform üzerinden 10,84 ile 21,69 milyar dolar arasında gelir elde ettiğini söyleyebiliriz.

⌚️ Apple Watch gecikebilir… Yeni Apple Watch’un önceki modellere göre daha komplike olacak tasarımı nedeniyle, saatin üretiminin büyük ölçüde ertelendiğini öğrendik. Saatin üretiminde çalışan birçok kişinin bildirdiğine göre, geçtiğimiz haftalarda küçük ölçekli bir üretime başlanmış ancak tatmin edici bir üretim performansına ulaşmada kritik öneme sahip bir takım zorluklarla karşılaşılmış.

Apple ve üretim tedarikçileri oluşan sorunlar ve saatin tasarımları üzerine bir müddet daha çalışacakları için yeni saatin üretiminin geçici olarak durdurulduğu belirtildi. *

📱 Geliyor, gelmekte olan… iPhone 12 modelleriyle yine aynı boyut ve tasarımda olması beklenen 4 adet iPhone 13 modelinin tanıtılması bekleniyor. Modelin getireceği yenilikler arasında, 120Hz ProMotion ekran, kamera geliştirmeleri, A15 işlemci, daha hızlı 5G ve özellikle ilk çıktığı günden bu yana eleştirilen “notch” yapısının daha küçüleceği belirtiliyor.

Yeni iPhone modelinin yanında gelmesi beklenen Apple Watch 7’nin birkaç yıl aradan sonra ilk defa güncellenen bir tasarımla gelmesi bekleniyor.*

Apple Lansmanı Özel Dosya

🚙 Ford’un transferine karşılık gecikmedi… Geçtiğimiz haftalarda Ford Motor, daha önceden Apple’ın (AAPL) elektrikli araç projesinde Özel Projeler Başkan Yardımcısı olarak görev yapan D. Field’ı şirket bünyesine dahil etmişti.

Apple da bu transferin üzerine kendi sürücüsüz araba projesi “Titan Projesi” için Apple Watch’ın yazılım projesinde yer alan Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Lynch’i görevlendirdi.*

📊 Peki, AAPL Ne Yapıyor?

Ağustos ayının başından lansman haftasına kadar olan süreçte %7’den fazla değer kazanan şirket hisseleri, özellikle Epic Games ile olan davasının sonuçlanmasıyla, 7 Eylül’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 157,26 dolar seviyesinden %5,27 değer kaybederek 148,97 seviyesine ulaşmıştı.

Şirket hisselerinin son 3 aylık ve 1 senelik performansı ise sırasıyla: +%14,97 ve +%29,64.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı