Borsa Haberleri

Microsoft’un Yapay Zeka Yatırımı: ChatGPT’ye 10 Milyar Dolar

January 11, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Microsoft’un Yapay Zeka Yatırımı: ChatGPT’ye 10 Milyar Dolar

Bloomberg’in salı günü yaptığı habere göre Microsoft (MSFT), ChatGPT geliştiricisi OpenAI’ya 10 milyar dolara varan bir yatırım yapma konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

● Kaynaklar görüşmelerin aylardır devam ettiğini ve nihai şartlarda değişiklik olma ihtimali olsa da yazılım devinin birden fazla yılı kapsayan bir yatırım yapmasının kuvvetle muhtemel olduğunu ileri sürüyor.

● Sam Altman’ın 2015 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurduğu OpenAI, kullanıcıların basit yazılı sorularına insan konuşmasını taklit ederek akıllı yanıtlar veren bir “ChatGPT” sohbet botu geliştirmişti.

● The Wall Street Journal’ın geçen hafta yaptığı haberde, OpenAI’ın mevcut hisselerini girişim sermayesi fonlarına satmak için görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Microsoft işlemi gerçekleşirse de bu işlemin ardından şirketin değeri yaklaşık 29 milyar dolara ulaşmış olacak.

● Microsoft 2023 için Wells Fargo’nun ilk hisse tercihleri arasında.

Microsoft’un Yapay Zeka Yatırımı: ChatGPT’ye 10 Milyar Dolar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha