Apple Haberleri

Microsoft’un Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Gördü

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’un Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Gördü

Geçtiğimiz hafta Apple’ı (AAPL) geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi koltuğuna oturan Microsoft (MSFT) rekorlara doymuyor; şirketin piyasa değeri dün ilk kez 3 trilyon dolara ulaştı. 

Microsoft ve Apple hisseleri, bu ayın başından beri Wall Street’in en değerli şirketi olabilmek için bir rekabet halindeydi. Microsoft hisseleri dün 1,7% artışla rekor 405,63 dolar seviyesine ulaştı.

Bu rekorla piyasa değeri bir süreliğine 3 trilyon dolara ulaşan şirket, kapanışta 402,56 dolara geriledi ve piyasa değeri 2,99 trilyon dolara indi.

Öte yandan Apple ise seans başındaki kayıplarından toparlanarak 194,50 dolardan kapandı ve iPhone üreticisinin piyasa değeri 3 trilyon doların üzerinde seyretmeye devam etti. 

ChatGPT’nin üreticisi OpenAI’a yaptığı yatırımdan büyük bir destek alan Microsoft; Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Oracle (ORCL) ve Meta Platforms (META) da dahil olmak üzere diğer büyük teknoloji isimleri arasında üretici yapay zekânın pazar hakimiyeti yarışında önde gelen bir isim olarak görülüyor. 

Microsoft, OpenAI teknolojisini kullanarak amiral gemisi verimlilik yazılımı ürünlerinin daha yeni sürümlerini ve Google’ın baskın arama motoruyla daha iyi rekabet etmesi beklenen yapay zekâ destekli Bing arama motorunu piyasaya sürdü.

Öte yandan Apple, özellikle Huawei Technologies gibi Çin’deki yerel isimlerle karşı karşıya kaldığı sert rekabet ortamında satışlarını artırmak için müşterilere nadir indirimler sunduğu Çin’de iPhone’larına olan talebin azalmasıyla mücadele ediyor. 

Stifel analisti Brad Reback, “Burada Microsoft için yapay zekâ iyimserliğinin devreye girdiğini düşünüyorum.” dedi ve Apple’ın iPhone satışlarındaki büyüme oranları ve penetrasyonla ilgili endişelerle birlikte aynı “yapay zekâ hikayesine sahip olmadığını” söyledi.

LSEG verilerine göre, Microsoft’u izleyen 54 analistin ortalama hedef fiyatı, bir ay önceki 415 dolar seviyesinden 425 dolara yükseldi. Analistler Microsoft’u ortalama “AL” olarak değerlendiriyor. 

Yapay zekâ iyimserliğiyle desteklenen Microsoft hisseleri, 2023’te yaklaşık 57% değer kazandı ve bu yıl da şimdiye kadar 7% yükseldi. Apple’ın hisseleri geçen yıl 48% arttı ve ocak ayından bu yana yaklaşık 1% artış gösterdi.

Microsoft’un Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters