Microsoft

Microsoft’un Office Yapılandırmasından Salesforce ve Zoom Kazançlı Çıkabilir

April 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft’un Office Yapılandırmasından Salesforce ve Zoom Kazançlı Çıkabilir

Microsoft’un (MSFT) bazı rakipleri, yazılım devinin Avrupalı düzenleyicilerin incelemelerinin ardından Teams ve Office paketlerini ayırmasından kazançlı çıkabilir. 

Bu rakiplerden biri olarak öne çıkan ve pandemide adeta yıldızı parlayan Zoom Video (ZM), son zamanlarda Microsoft’un iletişim ürünleri paketiyle rekabet etmekte zorlanıyor. 

Ayrıca şu anda Salesforce’a (CRM) ait olan bir diğer rakip uygulama Slack de uzun zamandır bu tür bir bölünmenin özlemini çekiyor. Şirket, geçtiğimiz yıllarda Teams’in Office’e yasadışı olarak bağlanması nedeniyle Avrupa Komisyonu’na bir antitröst şikayeti sunmuştu.

Microsoft’un son duyurusuyla birlikte, bazı müşterilerin Teams ve Office için aynı özelliklere sahip olmak için daha fazla para ödemesi gerekecek. Örneğin, Office 365 E3’ün yeni müşterileri, bu uygulamaların bölünmesiyle kişi başına aylık 3 dolar daha fazla ödeyecek.

Mizuho Securities analistleri bir notta, “Müşteriler Zoom’un Teams’e ve diğer satıcılara kıyasla daha üstün bir platform olduğuna inansa da, MS Teams’in Office 365’e eklenmesi müşterilerin Teams’i kullanması için her zaman daha kolaydı.” diyor.

Ancak şimdi Microsoft’un bu iki birimini ayrı ayrı satmaya başlamasıyla Zoom hisselerinin satın alınmasını öneren Mizuho analistleri, “Bizce Microsoft Teams’in ayrıştırılması, Zoom için bazı kurumsal kayıpları hafifletmeye yardımcı olacaktır.” yorumunu yaptı.

Öte yandan iletişim ve işbirliği araçları da dahil olmak üzere bir dizi alanda Microsoft ile rekabet eden Salesforce, 2021 yılında Slack’i 27 milyar dolara satın alarak şirketin 25 yıl önceki kuruluşundan bu yana en pahalı satın alımını gerçekleştirdi.

Temmuz 2020’de, Salesforce’un anlaşmayı duyurmasından aylar önce, Slack Avrupa’da Microsoft hakkında şirketin uygulamaları hakkında şikayette bulundu.

Slack’in o dönemdeki genel danışmanı David Schellhase, bir basın açıklamasında 1990’lardaki “tarayıcı savaşlarına” atıfta bulunarak “Microsoft geçmişteki davranışlarına geri dönüyor. Zayıf, taklit bir ürün yarattılar ve onu baskın Office ürünlerine bağlayarak zorla yüklediler ve kaldırılmasını engellediler.” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Salesforce satım alımının ardından Slack’in Teams’e yönelik endişeleri hafifledi. Çünkü Slack’in kurucusu ve eski CEO’su Stewart Butterfield, Aralık 2019’daki bir bilanço açıklamasında şirketin en iyi müşterilerinin çoğunun Microsoft’un Office 365 paketinin parçalarını kullanırken, Teams uygulaması yerine mesajlaşma için Slack’i seçtiklerini söyledi.

Microsoft’un Office Yapılandırmasından Salesforce ve Zoom Kazançlı Çıkabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC