Borsa Haberleri

Microsoft’un “iPhone Devri” Başlıyor – Piper Sandler

October 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’un “iPhone Devri” Başlıyor – Piper Sandler

Piper Sandler’a göre Microsoft’un (MSFT) M365 Copilot AI asistanının piyasaya sürülmesi, teknoloji devi için tıpkı Apple’ın (AAPL) dönüm noktası niteliğindeki ürünü gibi bir “iPhone anı”.

Analistler Brent Bracelin ve Hannah Rudoff, ürünün resmi olarak piyasaya sürülmesinin, üretici yapay zekâda ilk hamle avantajından yararlanmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası olduğunu belirtiyor:

2008’de piyasaya sürülen ve şu anda 125 milyar dolardan fazla gelir elde eden Microsoft Cloud fırsatına benzer şekilde, Microsoft AI’ın da uzun vadede 100 milyar dolardan fazla ölçek potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz.

Piper Sandler, “benzeri görülmemiş inovasyon hızı, agresif yapay zekâ yatırımları ve geniş kurumsal erişimi” ile Microsoft’un yapay zekâ çabalarının, üç yıl içinde 10 milyar dolardan fazla gelire ulaşmasıyla sonuçlanabileceğina inanıyor. 

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Azure ve Amazon’un (AMZN) bulut segmenti Amazon Web Services gelirlerinin 10 milyar doları aşması yaklaşık on yıl sürdü.

Şirket, Microsoft, OpenAI ve GitHub’daki yeni yapay zekâ ürünleri ve kullanıcı etkinlikleriyle ilgili olumlu haber akışı nedeniyle hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu ve 425 dolar seviyesindeki hedef fiyatını koruyor. 

Microsoft’un “iPhone Devri” Başlıyor - Piper Sandler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha