Microsoft

Microsoft’tan OpenAI’ın Fransız Rakibiyle İşbirliği 

Şubat 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’tan OpenAI’ın Fransız Rakibiyle İşbirliği 

Teknoloji devi Microsoft (MSFT), yeni bir ortaklık kapsamında Fransız yapay zekâ startupı Mistral AI’ın yapay zekâ modellerini Azure bulut bilişim platformu üzerinden kullanıma sunacak.

Söz konusu çok yıllı anlaşma, Azure bulut hizmetleri için daha fazla müşteri çekmeye çalışırken Microsoft’un OpenAI’daki en büyük bahsinin ötesinde çeşitli yapay zekâ modelleri sunma çabalarına işaret ediyor.

Startup’ın Reuters’a yaptığı açıklamaya göre Microsoft, anlaşmanın bir parçası olarak Mistral’in azınlık hissesini satın alacak.

Microsoft Mistral’e yaptığı yatırımı doğruladı ancak şirkette özsermaye sahibi olmadığını söyledi. Teknoloji devi, OpenAI’a sağladığı büyük fon nedeniyle Avrupa ve ABD’de hâlihazırda yasal inceleme altında.

Paris merkezli girişim, OpenAI’ın ChatGPT ile öncülük ettiğine benzer, metni insan benzeri bir şekilde anlayan ve üreten açık kaynaklı ve tescilli büyük dil modelleri (LLM) üzerinde çalışıyor.

Şirketin en son tescilli modeli Mistral Large, ortaklık kapsamında ilk olarak Azure müşterilerinin kullanımına sunulacak. Mistral’in teknolojisi Microsoft’un bulut bilişim platformunda da yer alacak.

Mistral ayrıca modellerini dağıtmak için Amazon (AMZN) ve Google (GOOGL) ile de çalışıyor. Bir sözcü, Mistral Large’ı önümüzdeki birkaç ay içinde diğer bulut platformlarında da kullanılabilir hale getirmeyi planladıklarını söyledi.

Mistral’ın daha önce Meta’nın (META) yapay zekâ ekiplerinde çalışmış olan Timothée Lacroix ve Guillaume Lample ile Google’ın DeepMind şirketinde eski bir araştırmacı olan Arthur Mensch tarafından kurulduğunu da belirtelim.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti