Bültenler

Microsoft’tan Konaklama Sektörüne Yapay Zekalı Geçiş

September 10, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft’tan Konaklama Sektörüne Yapay Zekalı Geçiş

Konaklama sektöründe faaliyet gösteren Hindistan menşeli girişim Oyo Hotels, Microsoft’un Azure bulut altyapısı ile yapay zeka teknolojisine sahip yeni seyahat teknolojileri geliştirmek üzere Microsoft (MSFT) ile iş birliği anlaşması imzaladı. İki şirket, perşembe günü yapılan açıklama ile iş birliklerini duyurdu.

İkilinin arasındaki anlaşmanın ana odak noktası, küçük ve orta ölçekli otellerin dijital dönüşümlerini gerçekleştirerek daha “akıllı” hale getirmek olacak.

  • Oyo, Hindistan’ın yanı sıra Avrupa, Güneydoğu Asya ve ABD’de kendi markası ile binlerce otel, ev tipi konaklama ve tatil köyleri işletmektedir.

🕒 Bir Adım İlerisi

Oyo’nun planladığı dijital hizmetler arasında;

  • Küçük ve orta ölçekli otellerin müşterileri için en doğru fiyatı vererek rezervasyonları saniyeler içinde kabul etmesini sağlamak ve böylece rezervasyon sürecini kolaylaştırmak

  • Check-in ve kimlik doğrulama süreçlerinde otomasyonu sağlamak

  • Akıllı kilit sistemleri ile güvenliği artırmak gibi geliştirmeler yer alıyor.

Microsoft anlaşmasıyla birlikte artık tüm bunlar Microsoft Azure’un nesnelerin interneti (IoT) hizmeti ile desteklenecek. Şirket aynı zamanda, kurum içi çalışma modelinde Microsoft 365’in üretkenlik paketine ve Github Enterprise hizmetine geçiş yapacak.

  • Oyo, konaklama sektöründeki müşterilerin tercihlerindeki değişimlere dikkat çekerek; artık kişilerin sosyal mesafe, yerel seyahat seçenekleri, daha fazla esneklik, daha hızlı rezervasyonlar ve daha fazla kişiselleştirme özgürlüğü  aradıklarından bahsetti.

rsz_microsoft.jpg

🏃 Bir Adım Gerisi

Hindistan merkezli startup Oyo’nun destekçileri arasında; SoftBank Grup, Greenoaks Capital ve Lightspeed Venture Partners bulunuyor. Microsoft’un şirkete gerçekleştirdiği 5 milyon dolarlık yatırımı ile birlikte de Oyo’nun değerlemesi 9,6 milyar dolara ulaştı ve Hindistan’daki 3. en büyük startup haline geldi.

Oyo, konaklama alanında gerçekleştirdiği girişimlerle birlikte küresel konaklama endüstrisini hızla dijitalleştirerek, pandemiden daha büyük bir kazanç sağlamayı hedefliyor.

  • Halka arz hazırlıkları… Bloomberg News’in geçen ay yaptığı habere göre Oyo, önümüzdeki haftalarda ilk halka arzını gerçekleştirmek için belgelerini yetkili makamlara sunmaya başlayacak.

📊 Peki, MSFT N’apıyor? 

Son bir ay içerisinde hisseleri %4,17 oranında yükselen şirket, son 1 haftada %0,67 değer kaybetmişti. 9 Eylül 17.30 itibarıyla ise %0,21 yükselişle 300,85 dolardan işlem görüyor.

📌 Bu Haberde Adı Geçen Hisseler

  • Microsoft (MSFT)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı