Microsoft

Microsoft’tan İsveç’e 3,2 Milyar Dolar Yatırım

June 3, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Microsoft’tan İsveç’e 3,2 Milyar Dolar Yatırım

ABD’li teknoloji devi Microsoft (MSFT) İsveç’teki bulut ve yapay zekâ altyapısını güçlendirmek için ülkeye iki yıl içinde 3,2 milyar dolar (33,7 milyar İsveç kronu) yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Reuters’a göre söz konusu yatırım, ABD’li teknoloji devinin İsveç’teki en büyük yatırımı olacak. Microsoft ayrıca ülkenin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olmak için ülke nüfusunun yaklaşık 2,4%’ünü temsil eden yaklaşık 250 bin kişinin yapay zeka becerileriyle eğitilmesini de hedefliyor.

Microsoft bu yatırımla Sandviken, Gavle ve Staffanstorp’taki veri merkezlerine 20 bin grafik işlem birimi (GPU) eklemeyi planlıyor.

Microsoft, İsveç’in yanı sıra Danimarka, Finlandiya, İzlanda ve Norveç’i de kapsayan İskandinav bölgesinde yapay zekânın benimsenmesini yaygınlaştırmaya kararlı olduğunu da ekledi.

Microsoft’tan İsveç’e 3,2 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha